Blogger 404 Hata Sayfası Oluşturma

404 Sayfası Nedir? Blogger 404 Hata Sayfası Yapımı, Blogger 404 Sayfası Oluşturma


404 Hata Sayfası Nedir?


Bir web siteniz var ve bu sitede bazı sayfaları sildiniz. Fakat bu sayfalar arama motorları tarafından indexlendiği için aramalarda gözüküyor ve ziyaretçiler ilgili URL'leye ulaşmaya çalışıyor. Yada sitenizdeki bir sayfanın URL'sini elle girmek isteyen ziyaretçiniz var ama ilgili URL adresini yanlış yazdı (bir karakter hatası oluştu).
Böyle durumlarda sitenize girmek isteyenler karşılarında ulaşılamayan boş bir sayfa veya belkide dakikalarca dönüp duran bir mouse imleci bulacaklar.

İşte bu tür yanlış URL adresi girişlerinde ilgili web sitesinin sizi bilgilendirmek amacıyla yönlendirdiği sayfaya "404 Hata Sayfası" diyoruz.


Blogger' da 404 Hata Sayfası Oluşturma


Blogger'da açılmış bir site üzerinde olmayan bir URL girdiğiniz zaman, sitenin davranışı normal sitelerden biraz farklı olmakta. Yukarıda belirttiğimiz davranışların yerine sayfanın bulunamadığına dair sitenizin temasıyla açılan düz metinle oluşturulmuş bir sayfayla karşılaşırsınız. Bu sayfayı beğenmediniz diyelim! Özel bir 404 Hata Sayfası nasıl yapılır?

Blogger'dan açılmış bir blog sayfanız var ve özel bir 404 Hata Sayfası yapmak istiyorsunuz. Blogger yıllar içerisinde çeşitli değişiklere uğradı. Siz okuyucularıma en güncel haliyle 2015 yılında "404 Hata Sayfası" nasıl yapılır bunu aşağıda adım adım anlatmaya çalıştım.


Önce  soldaki menüden "Yeni Yayın" düğmesine basıyoruz.Açılan yeni sayfada üstteki menüden "Resim ekle" ye basalım.Şimdi, açılan ekrana daha önce hazırlamış olduğunuz "404 Hatası" ile ilgili görseli yüklüyoruz (elinizde hazır bir görsel var kabul ettim :)). Görsel yüklendikten sonra üzerine basıp seçiyoruz ve arkasından aşağıdaki seçilenlere ekle butonuna basıyoruz.Buraya kadar olan bölüm görseli hesabımıza yüklemek içindi. Şimdi sayfamız, yüklediğimiz görselle birlikte şu şekilde gözükmeli. Buradaki görsel "www.acemiyazilimci.com" un hata sayfasına ait görseldir. Siz, bunu kendinize göre internetten bulabileceğiniz çeşitli 404 hata sayfası görsellerinden oluşturabilirsiniz.


İlave bir bilgi vereyim: Görseli sayfaya yükledikten sonra üzerine bastığınızda görselin altında görselin yeri ve boyutları ile ilgili ayarları görürsünüz. Bu ayarları değiştirerek oluşturulacak 404 Hata Sayfasında görselinizin hangi ölçekte görüneceğine karar verebilirsiniz."404 Hata Sayfası" nı yükleyip gerekli ölçekleme işlemlerini de yaptıktan sonra artık bu görseli hata sayfasında nasıl göstereceğimize geçelim. Görselle ilgili  işlemleri yaptığımız sayfadan ayrılmadan üstteki menüde bulunan "HTML" e basalım. Bastıktan sonra sayfamızın html kodlarını göreceğiz. Bu kodların tamamını seçip kopyalıyoruz.Kodları kopyalayıp hafızaya aldıktan sonra artık bu sayfayla işimiz bitti diyebiliriz. 

Şimdi bu sayfadan ayrılıp ilgili blogumuzun ana sayfasına geliyoruz. Buradan "AyarlarArama tercihleri" ne giriyoruz ve "Sayfa Bulunamadı Sayfası için Özel İçerik" yazan yerin sağındaki "Düzenle" ye basıyoruz. Açılan kutucuğa biraz önce hafızaya aldığımız kodları yapıştırıp, "Değişiklikleri kaydet" e basıyoruz.

 

Hepsi bu kadar. Artık özelleştirilmiş bir "404" Hata Sayfanız mevcut. Bu sayfanın ne kadar güzel, çekici veya bilgilendirici bir sayfa olacağı tamamen hayal gücünüzle sınırlı. 

Site URL'nizi yanlış yazarak nasıl gözüktüğünü kontrol edebilirsiniz.

Örnek: "www.acemiyazilimci.com/a" (sitede "a" adında bir sayfa olmadığından özelleştirilmiş 404 Hata Sayfasını gösterecektir.

Eğer size özel hata sayfası oluşturmak gibi bir düşünceniz varsa İnternet ten değişik ve orijinal fotoğraflar bulabilir ve bunları "En İyi Ücretsiz Resim Düzenleme Programları" yazımızda ki programlarla özelleştirerek eşsiz ve çok güzel bir "404 Hata Sayfası" oluşturabilirsiniz.

1 yorum: