Blogger için FeedBurner Kurulumu

Blogger için FeedBurner Kurulumu ve Ayarları
Feedburner Nedir? Blogger'da Feedburner Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Feedburner Nedir?


Feedburner, google tarafından satın alınmış ve google hesabı olanlara ücretsiz olarak sunulan bir RSS okuyucudur (RSS Reader). Webmasterlar tarafından, sitede/blogda gün içerisinde yayımlanmış olan yayınları (postları) çekerek, (yazımızın devamında anlatacağımız e-mail takip widget'ıyla) siteye/bloga abone olan ziyaretçilerine oluşturdukları yayınları e-posta yoluyla, belirttiğiniz zaman aralığında (günlük tüm yayınlarınızı tek bir e-posta içerisinde) göndermek için  kullanılır. Herhangi bir google hesabınızla feedburner'ı aktif hale getirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Feedburner kurulumu ve ayarları için tıklayınız...

Blogger'da Feedburner Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?


Not: Kurulum ayarlarını Chrome veya Firefox'da yapmanızı tavsiye ederim.
 • İlk önce www.feedburner.com adresine gidiyoruz. Google (e-posta vb) hesap adı ve şifremizi yazarak giriş yapıyoruz.
 • Gelen ekrandaki kutucuğa aşağıdaki gibi blog/domain adımızı yazıyoruz. Daha sonra "I am a podcaster" ı işaretleyip ve "Next" e basıyoruz. • Açılan ekranda sitenize uygun besleme türünü işaretleyip "Next" e basıyoruz. • Şimdi besleme başlığı ve adresini gireceğiz. Besleme adresi bir URL olacağından, boşluk ve türkçe karakterler içermemeli. Kısa olmasında da yarar var. • Karşınıza gelen ekran feedburner kurulumunun başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini gösterir. Kırmızı kutucuk içerisine aldığımız bölüm sitenizin besleme adresidir. Bu adresi bir kenara yazın veya kopyalayın. Abonelikleriniz bu adres üzerinden gerçekleşecek. Bundan sonraki bölümde "Feedburner Ayarları" nı yapacağız. Next'e basarak birkaç ilave ayarın daha yapılacağı ekrana geçiyoruz.

  Burada bir konuya daha değinmek istiyorum. Aşağıda gördüğünüz kurulum resmi Feedburner'ın 2015 sonrası versiyonuna ait. Görüldüğü üzere 3 aşamalıdır. Eski (2015 öncesi) sürümler iki aşamalıydı. Bazı bloglarda hala eski sürümlerin kurulumu anlatılmaktadır. Ben ise size 2015 yılında güncellenen en son sürümün kurulumunu anlatmaktayım.  • Aşağıdaki aşama Feedburner'a yeni eklendi. Gelişen web teknolojilerine ayak uydurmak adına bu aşamada sitenizi özelleştirebilmeniz için birçok seçenek mevcut. "Category" bölümünde sitenizin alanını belirtebilirsiniz. Eğer seçenekler size yetersiz geldiyse veya farklı alt kategorileriniz varsa "Use additional categories" e basarak açılan ekranda birden fazla alanda var olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bunların bana ne katkısı var diye sorabilirsiniz. Kabaca cevap vermek gerekirse süper bir artı sağlar diyemem ama az da olsa siteniz ilgi alanına sahip daha fazla kişiye ulaşma ihtimaliniz söz konusu olabilir. Ben bu bölüme blog konularında uzmanlaşana kadar ellememenizi öneririm. Şimdilik en altta ki "Next" e basıp bir sonraki ekrana geçelim. • Ayar ekranında aşağıda kırmızı kutucuklar içerisindeki bölümleri işaretleyip "Next"e basıyoruz. Yeni açılacak ekranda "Your feed is ready for the world. Now what?" yazısını ve altında Blogger,WordPress, vb blg yapılarını göreceksiniz. Bu ekran bize "Beslemeniz Dünya için hazır. Şimdi ne yapmak istersiniz vb ilave detaylar sunuyor. Burada bir şey yapmadan yazımızı okumaya devam edin.  • Buraya kadar anlattıklarımız kurulumla ilgiliydi. Buradan sonraki bölüm Feedburner Ayarlarını içeriyor.

 • İlk yapacağımız ayar "Optimize" bölümünde aşağıda kırmızı kutucuk içerisine aldığımız alanları aktif hale getirmek olacak. Burada "Click" li bölümler aktif hale getirilmiş demektir. Sizin ekranınızla benim aşağıda verdiğim görüntü arasında ufak ayrıntılar olabilir. İsterseniz "SmartCast" i de onaylayabilirsiniz. Büyük ihtimalle "FeedFlare" sizde onaysız görünecektir. Onaylamak için ayar ekranına girdikten sonra en alttaki "Activete" yazısına tıklıyoruz.

  Bu alanları aktif hale getirdikten sonra "Publicize" ayarlarına geçiyoruz. • "Publicize" bölümünde ilk olarak "Email SubscriptionsActive'e basarak aktif hale getirmemiz gerekiyor. Daha sonra "Delivery Options" da "1" numarayla belirttiğimiz yerde Türkiye saat ayarını yapıp, "2" numarayla belirtilen yerde de e-postaların abonelere hangi saatler asarında ulaştırılmasını istediğimizi belirtiyoruz ve "Save" e basıyoruz. • "Publicize" bölümünden çıkmadan aşağıdaki resimde kırmızı kutucuk içerisinde ki bölümleri de aktif hale getiriyoruz. FeedCount içindeki "Copy this HTML" bölümünü blogunuz Yönetim Paneli>Yerleşim den bir script widget'ı oluşturup içerisine kopyalarsanız sitenize bir Feed (besleme) sayacı eklemiş olursunuz. Feedburner hesabında ki ayarlarımızı bitirdik. Şimdi sıra e-posta ile yayınlarımızdan haberdar olmak isteyenlerin abone olmalarını sağlayacak widget'ı eklemeye geldi. 

Bunun için Blogger Yönetim Panelimize geçiyoruz. Burada "Yerleşim" e basıyoruz. Site şablonunuza göre widget'ı hangi bölgeye koymak istiyorsanız o bölgede "Gadget Ekle"ye basıyoruz. Temel Gadet Ekle bölümündeki Widget'lardan "E-posta ile Takip Et" i seçip, açılan ekranı aşağıdaki şekilde oluşturuyoruz ve Kaydet'e basıp kapatıyoruz. Artık ziyaretçileriniz sizi e-posta yoluyla takip edebilirler.Kurulum bittikten sonra Feedburner'ın çalışıp çalışmadığını görmek için en azından bir gün beklemek gerekebilir. Sistemi denemek için kendi e-posta adresinizi kayıt edebilirsiniz. 

Ama unutmayın ki belirttiğiniz saatler arasında e-posta teslimi yapılacaktır. Oluşturduğunuz Kayıt'ı yayınladıktan sonra sistemin hemen e-posta göndermesini beklemeyin.

1 yorum:

 1. feedflare bölümünü aktifleştiremiyorum
  You must select at least one FeedFlare to activate the service
  diyor çözümünü bulamadım yardımcı olur musunuz _?

  YanıtlaSil