Windows 10 Sahneye Çıktı

Herkesin merakla, benim ise dört gözle beklediğim Windows 10 sonunda ortaya çıktı. Çıktı çıkacak derken Microsoft, geçen hafta bazı telefonlar için Windows 10 teknik ön izlemesi yayınlandı. Benimle aynı görüşe sahip kaç kişi vardır bilmiyorum ama bütün cihazlarda tek bir işletim sistemi, bununla birlikte tek bir mağaza fikrinin altından her şirketin kalkamayacağını düşünüyorum. Benim gözümde bu gelişme işletim sistemleri için tam bir devrim niteliğinde bu yüzden ilk teknoloji haberimi bu konu üzerine yazmak istedim.

Peki Windows 10'u neden bu kadar tehditkar buluyorum dersiniz? Yukarıda da belirttiğim üzere bunun en büyük sebebi bütün cihazlarda tek bir işletim sistemini kullanıyor olması geliyor. Düşünsenize, artık her cihaz için ayrı ayrı uygulama yüklemenize gerek yok! Yazılımcılar içinde aynı şey geçerli. Bütün cihazlar için ayrı ayrı uygulama yapmak zorunda kalınmayacak. Bunun yanında daha kişiselleştirilebilir bir bilgisayar, gelişmiş bulut (‘universal’ uygulamalar) özellikleri, cortana, cihazlar arası senkronizasyon, xbox one üzerinden stream, Project Spartan ve HoloLens. Bu başlıkların hepsi ayrı ayrı rakiplerine korku salabilecek özellikleri barındırıyor. Bu özelliklere sahip başka bir işletim sistemi var mı? 

Bütün özelliklerini tek tek anlatmak tabiki mümkün değil ama Windows 10'un adından en çok söz ettiren yeniliklerine gelin birlikte kısaca göz atalım:
‘Universal’ Uygulamalar

Universal uygulamalarla birlikte artık bütün cihazlarda aynı deneyime sahip olacağız. Ne demek bu aynı deneyim derseniz? Fotoğraflar, Videolar, Müzik, Haritalar, Kişiler Mesajlaşma, Posta, Takvim, Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook gibi popüler Microsoft uygulamalarında One Drive sayesinde tablette başladığınız işi evde PC'de sorunsuz devam ettirebileceğiz. Ayrıca, Windows 10 Office uygulamaları tüm cihazlarda ‘dokunmatik’ olarak kullanılabilecek. PowerPoint’le birlikte gelecek yeni imza özelliği ile gerçek zamanlı not alınabilecek. One Drive bu noktada her türlü içeriğin sorunsuz eşitleyicisi olarak çok önemli bir işi görecek. "Dokunmatik" ve her yerden yönetilebilir "Office" deneyimine hazır olun. Office uygulamalarında "kablosuz baskı" seçeneği de bulunuyor. Böylece telefondan yazıcıya kablosuz yazı yazdırılabilecek.

Süreklilik (Continuum) modu: 2'si 1 arada cihazlarda, klavye ile fare ve dokunmatik ile tablet kullanım arasında kolayca geçiş yapılabilecek.


Cortana

Bilim kurguya benim gibi meraklı ve geçmişinde bilgisayar oyunlarıyla çokça meşgul herkes Microsoft'un Halo serisini bilir. Halo oyununda ki akıllı asistan "Cortana" ise benim gibi birçok kişinin gönlünü fethetmiştir sanırım. 

Cortana sayesinde kişisel bilgisayarınız üzerinden SMS gönderip arama yapabileceğiz (bunun olabilmesi için Windows 10’la telefonunuzun senkronize çalışması gerekiyor). Cortana, eğitilebilir olacak. Farklı sesleri ayırt edebilecek. Ses sahibinin komutu ne ise onu yerine getirebilecek. En sevdiğim müziği çal dediğinizde sizi tanıyacak ve en çok dinlediğiniz müziği çalabilecek. Yani Cortana'yı kullanıcılarına akıllı hatırlatmalar yapan ve bilgiye daha hızlı ulaşmalarını sağlayan bir uygulama, kişisel bir yardımcı diye tanımlayabiliriz. Ama ileride tam bir dijital yardımcı olmaya aday. Ne ararsanız Cortana'ya sorabilirsiniz. Microsoft'un planı Cortana'nın kullanıcısını tam anlamıyla tanıması. İnternetten yemek siparişi verdiğinizde daha önceki siparişleri hatırlayarak size hızlı teklifler sunabilecek vs. Cortana'ya ne  sormak isterdiniz? Geyik muhabbeti yapabilir miyiz, ne dersiniz? Microsoft her türlü soruya karşı Cortana'yı hazırlıyor :) Güzel olacak güzel :) 

Apple'ın "Siri" sinden sonra Microsoft'ta buna meşhur "Cortana" ile yanıt verdi desek yanlış olmaz sanırım. Tabi, Google'ın da bu konuda ki çalışmalarını da es geçmek haksızlık olur. Cortana'nın Windows 10 ile birlikte gelmesi ve masaüstüne tam entegre olması bekleniyor. Ama henüz sadece Amerika'da kullanılabiliyor :(

Hi, I am Cortana.
 

Project Spartan

Microsoft karşımıza yeni bir tarayıcıyla çıkıyor. Internet Explorer'ın rakipleri karşısında bir türlü istenilen noktaya gelememesinden olsa gerek Microsoft, Project Spartan kod adıyla bir süredir gizli bir şekilde yaptığı çalışmaları gün yüzüne çıkarttı. Cortana ile entegre çalışan tarayıcı yeni bir arayüze ve daha kararlı bir yapıya sahip (en azından öyle deniliyor). Microsoft'un Spartan'ı diğer tarayıcılar karşısında öne geçirebilmesi için bilinen özelliklerin dışına çıkması gerekiyordu. Belli ki üzerine çok kafa yorulmuş bir tarayıcı. 

Spartan'la birlikte bir web sitesinde dolaşırken sayfalar üzerine kalem ya da parmakla not alabiliyor ve bunları anında paylaşabiliyorsunuz. Windows 10'un universal özelliği sayesinde Spartan üzerinde tutulan notlar Onedrive aracılığıyla tüm cihazlarımıza senkronize olabiliyor.

Spartan'ın bir diğer yeniliği ise okuma modu. Okuma modu sayesinde hem daha az veri kullanımı sağlanıyor hem de ufak ekranlarda okuma deneyimi artıyor. Okuma moduna aktarılan içeriklere çevrim dışı da erişim mümkün ve farklı cihazlar arasında senkronize olabiliyor. Cortana burada da karşımıza çıkıyor ve Spartan tarayıcı üzerindeki bilgileri de değerlendirme havuzuna katıyor. Yani spartan da sesli asistan desteği de mevcut.

spartan browser


XBOX

XBox Live ve Xbox oyunları da artık Windows 10 üzerinden oynanabilecek. Artık bir TV'ye veya monitöre bağlı kalmayacağız. Xbox One konsollarından Windows 10 yüklü cihazlara oyun aktarabilecek  ve istediğimiz zaman ve istediğimiz  yerden oyunları oynayabileceğiz. Her cihaz için ayrı ayrı oyun alma devride bu şekilde kapanmış olacak. Ayrıca isterseniz XBox arkadaşlarınızla sohbet edebilecek, sesli görüşmeler yapabilecek ve oynadığınız oyunlardan 30 saniyelik videolar alarak bunları sosyal medya platformlarında paylaşabileceksiniz. PlayStation'ın işi artık daha zor!


HoloLens
Windows 10, dünyanın ilk holografik bilgi işlem platformu olarak da bir ilki gerçekleştirecek. Geliştiricilerin gerçek hayatta holografik deneyimler tasarlamasını sağlayan bir dizi API içerecek bu özellik Windows 10 uygulamalarının hologram olarak çalışmasını sağlayacak. Böylece, üç boyutlu hologramların fiziksel ortamda kullanılması da mümkün olacak.MİCROSOFT SURFACE HUB

Birde bu var.
Windows 10, dijital beyaz tahta özelliği, anında uzak konferans görüşmesi, birden çok cihaz üzerinden paylaşım ve geniş ekranlı uygulamalarla farklı iş yerlerindeki ekiplerin paylaşımda bulunmasına ve birlikte tasarımlar yapmasına olanak sağlayacak yeni geniş ekranlı bir cihazla da beraber gelecek. Surface Hub, dahili kamera, sensör ve mikrofonlarla birlikte çok noktalı dokunma ve dijital mürekkep kullanımı gibi donanımsal yeniliklerle öne çıkacak. 55 inç ve 84 inç olmak üzere iki boyutta tasarlanan Surface Hub, ekiplerin daha verimli çalışmasını sağlayacak deniliyor.

Bu yeniliğe çok ısınamadım ama belki de çok kullanışlı olacaktır. Zaman gösterecek.

Bütün bunların yanında en son duyduğum bir yenilikten daha bahsedeyim. Microsoft, Windows 10'un, biyometrik özelliklerin şifre olarak kabul edilmesine imkan verecek bir yapıya sahip olabileceğini duyurdu. Bunun anlamı; Facebook vb bir web sitesine girerken kullanıcı adı ve şifremizi yazmak yerine klavyedeki parmak izi okuyucusuna parmağımızı okutarak yada kameraya göz bebeğimizi taratarak şifreli sitelere giriş yapabileceğiz.

Bunca güzel yeniliklerden sonra insan Windows 10’un Final sürümüne ne zaman geçeceğini merak etmiyor değil. Bu konuda şu ana kadar kesinleşmiş bir tarih henüz konuşulmuyor ama çok uzun bir süre bekleyeceğimizi de düşünmüyorum.

 
Windows 10 'a geçiş ücretli mi?

Bu konuda çelişkili haberler mevcut ama yapılan açıklamalara bakılacak olursa ilk sene için ücret ödenmeyecek gibi duruyor. Eğer Windows 7, Windows Phone Mobile 7, Windows Phone Mobile 8 veya Windows 8-8.1 işletim sistemleri yüklü bir cihazınız varsa Windows 10 'u ilk sene ücretsiz tecrübe edebileceksiniz. Sanırım ilk seneden sonra çok uçuk olmayacak rakamlara kalıcı lisansa geçilir.
 

Windows 10 için Telefon seçimi

Şuan windows'lu telefonlarda Microsoft'un satın aldığı Nokia Lumia'lar alternatifsiz duruyor. HTC'de birkaç cihaz çıkardı ama Nokia'nın gerek kamerası gerekse de kendine has yazılımları windows'lu telefonlarda lumia'yı rakipsiz yaptı. Bende 2 yıllık bir Lumia kullanıcısı olarak bu kadar stabil çalışan bir işletim sistemini şiddetle tavsiye ederim. 

Hangi telefonu almalı derseniz şuan beklemenizi öneririm. Çünkü "Lumia 940" gibi çok güzel bir cihaz piyasaya sürülecek. 5 inç 1080p (Gorilla Glass 4) Ekran, 2.7 GHz dört çekirdekli Snapdragon 805 işlemci, Adreno 420 Grafik İşlemci, 3 GB RAM, 24 MP PureView (60fps 4K video kaydı) Ana (Arka) Kamera, 5 MP (1080p kayıt) Ön Kamera ve tabiki "Windows 10" gibi bir İşletim Sitemiyle gelmesi beklenen bu canavar bence piyasanın en hızlı ve stabil telefonu olmaya aday. Piyasada android'li ve donanım olarak çok daha güçlü cihazlar muhakkak göreceğiz ama tecrübe e gözlemlerim gelecekteki donanım canavarlarının Lumia'lı telefonların yanında hız olarak yavaş kalacağını söylüyor.Windows 10 hangi telefonlara yüklenebiliyor?

Yeni işletim sistemi bütün Lumia modellerini henüz desteklemiyor olsa da yakında bunun da aşılacağını Microsoft'un açıklamalarından anlıyoruz. "Windows 10", Windows Insider Programına kayıtlı kullanıcılar tarafından Lumia 630, Luma 635, Lumia 636, Lumia 639, Lumia 730 ve Lumia 830 için indirilip test edilebiliyor. Siz de bu cihazlardan birine sahipseniz insider programına kaydınızı yapıp windows 10 ön izleme sürümünü tecrübe edebilirsiniz.

Bu arada bir de ek bilgi vereyim; Microsoft, teknik ön izlemenin erken bir sürüm olduğunu, kullanıcıların verilerinin kaybı dahil birçok hatayla karşılaşılabileceğini belirtti. Bu açıklamadan sonra Windows 10 Final Sürümünü beklemek mantıklı olabilir yada iyi bir yedek alıp ondan sonra teste başlamalıyız.


İşletim sistemi dünyasını karıştıracağına inandığım "Windows 10" bakalım benim beklentilerimi karşılayacak mı? Bekleyim görelim!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder