Gmail Yoluyla Toplu e-mail Gönderme

Gmail'de toplu e-mail nasıl gönderilir? Gmail'de Toplu e-mail Gönderme Sınırı Nedir? Gmail Ek Boyutu Sınırı Ne Kadar? Büyük ekler nasıl gönderilir?

Gmail İle En fazla Kaç Tane E-posta Gönderilir?


Gmail ile birden fazla kişiye e-posta göndermeye çalışıyorsunuz ama bir süre sonra “posta gönderme hatası” ile karşılaşıyorsunuz. Gmail'in e-posta gönderme sınırı olduğunu biliyor muydunuz? 

Geçenlerde elimde bulunan yüksek sayıda ki e-posta adreslerine gmail hesabından e-posta göndermek istedim. "E-POSTA YAZ" a bastım ve e-maillerin büyük bir bölümünü kopyalayıp "Alıcı" bölümüne yapıştırdım. Yapıştırmamla birlikte browser dona kaldı. Browser'ı birkaç kez kapatmak zorunda kaldım. Bunu, e-posta adreslerinin sayısını her defasında daha da azaltarak tekrar tekrar denedim. E-posta sayısı epey azalınca hesapları alıcı bölümüne kopyaladı. O gün epey bir e-posta gönderdikten sonra günlük e-posta gönderme sınırını aştığıma dair mesaj çıktı. Bunun üzerine gmail'den e-posta gönderme sınırlarını öğrenme kararı aldım. 

Hem araştırarak hemde deneyerek öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşıyorum:

Google amca der ki; Günde 500'den fazla alıcıya e-posta gönderemezsiniz! Gönderirseniz e-postalarınızı Spam olarak algılar, hesabınızı geçici olarak kilitlerim. Hatta bu e-postaların büyük bölümü sahibine ulaşmazsa bu işte bir iş var der hesabınızı yine kilitlerim! Ayrıca, bir iletiyi aynı anda yalnızca 100 kişiye gönderebilirsiniz. Yani bir e-posta gönderirken alıcı bölümüne an fazla 100 tane e-posta adresi yazabiliyoruz.

Ben, denemelerimde bir e-postaya en fazla 100 e-posta adresi ekleyebildim ve toplamda da günlük 1000 adet'e kadar e-posta adresine e-posta gönderebildim. Fakat 1000 sayısına ulaşınca ne e-posta gönderebildim nede alabildim ve bu durum 24 saat sürdü. Bu durumu yaşamamak adına günlük gönderdiğim e-posta sayısını 900'lerde tutarak hesabın aktif kalmasını sağladım. Günlük toplu e-posta gönderilerimi genelde "90" e-posta adresini içeren 10 e-posta olarak yaptım ve bir sorunda yaşamadım.


Gmail'de bir iletiye en fazla kaç MB'lık Ek konulabilir?

Bir e-postayla boyutu 25 megabayta (MB) kadar olan ekler (resim, dosya, pdf, vb) gönderebilirsiniz. Bu boyuttan büyük ekler göndermek istiyorsanız dosyaları Google Drive'a ekleyip oradan link verebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder