Natro'dan Blogger'a Alan Adını Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Natro'dan bir alan adı (domain) satın aldınız ve bu alan adını Blogger'da açmış olduğunuz blogunuza yönlendirmek istiyorsunuz, yani sitenizin "alanadı.blogspot.com" şeklinde değilde de almış olduğunuz özel alan adı ile açılmasını istiyorsunuz. 

Örnek vermek gerekirse "acemiyazilimci.com" un blogger üzerindeki asıl alan adı "acemi-yazilimci.blogspot.com" dur ama ben yönlendirme yaparak sitenin "www.acemiyazilimci.com" şeklinde açılmasını sağladım. Alan adını "www.natro.com" üzerinden almış olduğumdan dolayı yönlendirmelerin Natro üzerinden en güncel yöntemle nasıl yapılacağını elimden geldiğince aşağıda anlatmaya çalıştım.


Natro'da Blogger alan adı yönlendirme nasıl yapılır 2017? Natro'da Blogger alan adı değiştirme nasıl yapılır? Blogger'da Domain yönlendirme nasıl yapılır?


 1. İlk önce Blogger Yönetim Panelini açıyoruz. Ayarlar > Temel menüsüne geliyoruz. Burada "Yayıncılık" bölümü var. Bu bölümde blogunuzun Blogspot üzerindeki adresini (alan adını) görürsünüz.

 2. Şimdi mavi renkteki "+ Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın" yazısına basıyoruz.


 3. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Burada "http://" yazan yerin karşısındaki alana site adresimizi başına "www" koyarak yazıyoruz ve Kaydet'e basıyoruz.
  Örnek: www.acemiyazilimci.com


 4. Kaydet'e bastıktan sonra Blogger aşağıdaki gibi bir hata ekranı getirir. Burada ilerideki adımlarda ihtiyacımız olacak bilgileri kırmızı dikdörtgenler içine aldım ve numaralandırdım.


 5. Şimdi Blogger'da ki işlemleri geçici bir süre askıya alıp Natro hesabımıza giriş yapıyoruz (Önemli: Yeni Natro Panelinde DNS'leri düzenleyebilmek için gelişmiş ayarları açmak gerekiyor. Bunun içinde yıllık 1,20$ gibi bir rakam ödemek lazım. Aksi taktirde yönlendirme yapılamıyor.). Sırasıyla "Alan Adı Yönetimi" ve "DNS Kayıt Yönetimi" ne basıyoruz. Burada yönlendirme yapmak istediğiniz alan adını seçip "Devam Et" butonuna basıyoruz.


 6. Burada "HOST (A) KAYITLARI" bölümünde "ZONE" alanına "www" olmadan Site Adresimizi yazıp karşısında ki "SERVER" alanına ise sırasıyla "216.239.32.21, 216.239.36.21, 216.239.38.21" IP'lerini yazıyoruz ve "Ekle" ye basarak IP'leri kaydediyoruz. Her Zone ve IP kaydını tek tek yapmalıyız. Tüm IP'leri bir anda yazmıyoruz.

 7. IP'lerin hepsini kaydettikten sonra "ALIAS (CNAME) KAYITLARI" bölümüne geçiyoruz. Yukarıda "4" numaralı şıktaki resimde, kırmızı içerisine aldığım alanlardaki bilgilerden (Blogger'da açık bıraktığımız sayfa) önce 1 ve 2'yi yazalım. "ZONE" alanına "www" ve "SERVER" alanına "ghs.google.com" yazıp "Ekle" ye basıyoruz. Daha sonra "ZONE" alanına "3" nolu alandaki bilgiyi ve "SERVER" alanına da "4" nolu alandaki bilgiyi yazıp "Ekle" ye basıyoruz. Böylece Natro paneliyle işimiz bitti.


 8. Şimdi Blogger'da açık bıraktığımız ekrana gelip tekrar "Kaydet" tuşuna basalım. Hata 12 mesajını vermeye devam ediyorsa bir süre beklememiz gerekebilir. Aralıklarla tekrar tekrar Kaydet'e basıp deneyebilirsiniz. Bu süre bazen 24 saati bulabilir ama Blogger'da ben yarım saati geçtiğini pek görmedim. Kaydet'e basıp ta sistem hata vermeden kaydettikten sonra yapacağımız son bir işlem kalıyor.
 9. Bu ekrandan ayrılmadan "Yayıncılık" bölümündeki yeni alan adınızın karşısındaki "düzenle" ye tıklayalım ve açılan ekranda "alanadınız öğesini www.alandınız.com konumuna yönlendir." yanındaki kutucuğu işaretleyip "Kaydet" e basalım.


Böylece Blogger sitemizi özel bir alan adına (domain'e) Yönlendirme işlemimiz bitti. Hayırlı olsun :)


www.acemiyazilimci.com

13 yorum:

 1. o kadar uğraştım son noktayı sizin sayenizde koydum teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 2. Allah senden razı olsun. 24 saat uğraştım. Bir türlü yapamamıştım Şükür oldu Lakin sayfamın mobil sayfalarda görünürlüğünde ve aynı evde başka bir bilgisayardan girince sayfada hata veriyor. Bu konuda ne yapmam lazım ??*

  YanıtlaSil
 3. Dua için teşekkür ederim :) Sorununuz üzerinden 3 gün geçmiş ama ben yorumunuzu yeni gördüm. Problemi çözdünüz mü bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Süper açıklamışsın tebrikler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben bir domain satın aldım; fakat hosting almadım. Şu aanda blogger’da bir hesabım var ve alan adımı yönlendirmek istiyorum. Hosting sahibi olmadan alan adını yönlendirmek mümkün mü?

   Sil
  2. Blogger halihazırda bir nevi hostingde yani site barındırma da sunuyor. Blogger altyapılı siteler için hostinge ihtiyacınız yok. Bu sayfada yazılanları yapmanız yönlendirme için yeterli olacaktır.

   Sil
 5. kardeşim bu natrodan 2 gundur alan adı aldım sonra baktım olmadı destek yazdım dedıler talep gönderin sonra dedıler dns yonetım paketı alın daha önce baska yerden kac defa aldım yoktu neyse aldım yapamadım bloger alan adı ilişkilendirilmedi diyor

  cname ekledım bekledım sonra blogger onayladı sayfa acılmıyor destek destek arama fılan olmuyor meger server e ip adresimi yazmısım bılmıyorum

  3 saat gectı cvp yok googleden bura geldım ne güzel tane tane yazmıs arkadasımız ip adresi ama bunları yazın demek yok olusturdum canme de 2 tane eklıydı sıldım beklıyorum 1 kac saat sonra acılır umarım tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hallettiysen bana biraz yardımcı olur musun? Bu natrohost ne kadar zor bir host şirketi ya çıldırtacaklar beni.

   Sil
 6. Doğrusunu söylemek gerekirse,2020 itibari ile hiç bir şeye yaramayan boş bir makaleye dönüşmüş. Natrohost panelini komple güncellemiş . 1 saattir senin makalene bakıyorum, yakından uzaktan hiç bir alakası yok. 1 adım bile ilerleyemedim.

  YanıtlaSil
 7. Allah razi olsun web deki en faydalı ve aciklayici icerik. hakkin ödenmez reis

  YanıtlaSil