En İyi Ücretsiz Resim Düzenleme Programları


Resimleriniz üzerinde düzenleme yapabileceğiniz fakat bunu yaparken herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacağınız bir programa mı ihtiyacınız var? Tatil, Seyahat, Aile vb fotoğraflarınız var ve Kırmızı göz, boyut vb düzenlemeler yapmak veya resimlere efektler vermek istiyorsunuz. Bu tarz bir çok program olduğunu da biliyorsunuz ama bilgisayarınıza hangisini yüklemeniz gerekiyor karar veremiyorsunuz!

Yazımda tanıtacağım ücretsiz programların bu konularda size beklediğinizin üzerinde yardımcı olacağını düşünüyorum. Pahalı Ücretli programlarla yaptığınız işlerin çok büyük bir bölümünü bu programlar yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Aşağıda detaylarını bulacağınız yazımda size bu programları genel özellikleriyle tanıtarak yardımcı olmaya çalıştım.


GIMP


Profesyonel seviyede bir program diyebilirim. Photoshop'a alternatif seviyede bir program arıyorsanız "GIMP" ilk tercihiniz olabilir. Tam anlamıyla gerçek bir resim düzenleme programıdır. Açık kaynak kodludur, oldukça eski bir program olup sürekli geliştirilmektedir. GNU/Linux, Mac OS X ve Microsoft Windows platformları için sürümlerinin yanı sıra Türkçe dil desteği de mevcuttur. GIMP' e eklentiler indirip daha da güçlü bir resim editörü haline getirebilirsiniz. İlk yükleme paketi genel olarak kullanılan tüm resim formatlarını destekler şekilde geliyor. Bu tür programlarda başlangıç veya orta seviyede bir kullanıcıysanız biraz karışık gelebilir. Pixel tabanlı bir program olduğundan dolayı resim üzerine belki de bir numaralı ücretsiz programdır ama vektörel çizimler de ilave etmek istiyorsanız biraz zorlanabilirsiniz. 
Programı buradan indirebilirsiniz...


Paint.NET


Paint.NET, Microsoft'un Windows'larda ki Paint'in yerine düşündüğü bir programdı ama ne olduysa bu gerçekleşmedi. Hala Windows'larda standart olarak yüklü geldi gelecek diye bekleyip duruyoruz. Şuan hayatına açık kaynak kodlu olarak devam ediyor. C# tabanlı ve doğal olarak Windows işletim sistemlerinde çalışıyor.Gerek kullanım gerekse de performans açısından oldukça beğendiğim bir program. Katmanlı çalışma konusunda bu kadar rahat ve temiz bir program zor bulursunuz. Yaptığınız işlemleri sınırsız geri alma özelliğiyle resmin ilk haline kadar geri alabiliyorsunuz. Saydam PNG desteği ve kırmızı göz düzeltme gibi çok kullanılan bir çok özellikle donatılmıştır. Bu yazımızın başlık resmini de Paint.NET ile oluşturdum. Bir çok özelliğinin yanında kolay öğrenilebilecek ve kullanılabilecek bir resim düzenleme programı arıyorsanız mutlaka denemelisiniz. Türkçe dil desteği olmamasına rağmen benim favori resim düzenleme programım diyebilirim.
Programı buradan indirebilirsiniz...


Photoscape


Photoscape'i program İndirme sitelerinde resim düzenleme bölümünün genelde en çok indirilen program olarak görebilirsiniz. Bunda çok kapsamlı bir program olmasının ciddi payı var. Ücretsiz resim düzenleme programları arasında hatırı sayılır bir yeri vardır ama kullanım kolaylığı konusunda yeni kullanıcıların zorlandığını söyleyebilirim.


Bilinen resim düzenleme özelliklerinin yanında arka ışık düzeltme, konuşma pencereleri ve balonlar ekleyebilme, fotoğraf kombinasyonu oluşturma, animasyonlu gif oluşturma, ekrandan bir renk tonunu alma gibi güzel ek özellikleri barındırır. Bir çok kullanıcı için gelişmiş özelliklerini kullanmak keyifli olduğu kadar acemi kullanıcılar için ise anlaşılması zor bir program olabiliyor. Programın arayüzünü Türkçe kullanabiliyorsunuz.


Yukarıda tanıttığım programların tamamı bilgisayarınız üzerinden çalışmakta. Ben bilgisayara bir şey yüklemek istemiyorum, online internet üzerinden çalışabileceğim rahat bir program arıyorum diyorsanız size Pixlr Express ve Pho.to (Türkçe)'yu öneririm. 


Resim düzenleme konusuna girince vektörel çizimler yapabileceğiniz bir program ihtiyacınız da olabilir diye düşündüm. Benim yıllardır zor zamanlarımda yanımda olan, kullandıkça sevdiğim, profesyonel vektörel çizim programlarına kafa tutan ücretsiz bir programı da sizlerle paylaşmak istedim.


Inkscape


Yıllar önce Corel Draw'ın en büyük patron olduğu dönemlerde birgün ücretsiz bir vektörel çizim programına ihtiyaç duydum. Corel Draw'dan alışık olduğum özellikleri de barındırmasının yanında işlevsel ve kolay kullanımlı olması da gerekiyordu. Program sitelerinin tavsiye ettiği birçok programı indirip kurdum ama hepsini de daha sonra sildim. Ta ki Inkscape ile tanışana kadar. Inkscape o kadar güçlü bir vektörel grafik düzenleme programı ki Adobe Illustrator, Corel Draw ve Freehand gibi programların neredeyse yaptığı her türlü işi yapabilmekte. Kendisini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ücretsiz olması. Bu da kötü bir özellik olmasa gerek :) 

Oldukça yetenekli bir çizim programıdır. Inkscape ile dergi tasarlayabilir, logolar hazırlayabilir, vektörel şekiller oluşturabilirsiniz.  Programın boyutu rakiplerine göre oldukça küçüktür. Rahatlıkla yanınızda taşıyabilir ve başka bilgisayarlara yükleyebilirsiniz. Programın tamamını kapsamasa da Türkçe dil desteği mevcut. Her bilgisayarda bulunması gereken bir program.
 


www.acemiyazilimci.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder