Blogger Mobil Sitede Dört Reklam Problemi

Blogger tabanlı bir web siteniz var ve Google Adsense Reklamlarını da yayımlamaya başladınız. Yaslandınız arkanıza tıkları sayıyorsunuz. Reklam tıklamaları bir bir geliyor. Aradan günler geçiyor ama TO (Tıklama Oranı)'dan bir türlü memnun değilsiniz. Şimdi kaç tık oldu, neden az tıklanıyor, yoksa reklam yerleşimim mi kötü derken kritik bir kararla reklam yerleşimini değiştirme kararı alıyorsunuz. Böyle de olmaz ki! Sayfa içi reklam sayımı arttırayım da tık sayısı da artsın diye kendi kendinize düşünür oluyorsunuz ve 2 adet reklamı sayfa içine, bir adet reklamı da sağ widget'a ekliyorsunuz. İşte şimdi oldu, TO en az 50% artar diye düşünüp, tekrar tıkları saymaya başlıyorsunuz. 


Biraz zaman geçiyor ve o arada aklınıza sitem Mobil'de nasıl gözüküyor, acaba mobil reklamlarda mı problem var diye içinize bir kuşku düşüyor. Sitenin mobil görünüşüne geçiyorsunuz. ŞOK ŞOK ŞOK! Buda ne! Sitede 4 reklam gözüküyor! Alır bir telaş! Google'ın Reklam yerleşimi politikalarına aykırı bir durum bu! Bir hata mı yaptım diye sayfa içi ve site kodlarını incelemeye başlıyorsunuz. Farkında olmadan fazlamı kod yerleştirdim! Google şimdi ya Reklam yerleşim politikalarına uymadım diye Adsense hesabımı kapatırsa diye bir an önce problemi bulmaya çalışıyorsunuz. 

İşte bu durum benim başıma geçenlerde geldi. Yaşadığım düşünceleri gerçeğe yakın yazmaya çalıştım. :)

Peki, mobil'de 4 reklam sorununu nasıl çözdüm dersiniz? Tabiki siteyi kurcalarken :) 


Blogger Mobil Sitede Dört Reklam Sorununun Çözümü


Bu problem karşınıza çıktıysa bilmelisiniz ki sebebi Adsense reklamını direk Gadget menüsündeki Adsense Gadget'ı yoluyla eklemenizden kaynaklanıyor. 

Blogger Menü'den Yerleşim'e geliyoruz, sağ widget'a eklediğimiz adsense gadget'ını silip yerine HTML/JavaScript gadget'ını ekliyoruz. Gadget'ı ekledikten sonra içerisine o bölge için kullandığımız Google Adsense Reklamının Kodunu yapıştırarak gadget'ı keydediyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra artık, mobil sitede sadece sayfa içi reklamlarınızın göründüğünü göreceksiniz.


Blogger Siteyi Masaüstü Bilgisayar'da Mobil Haliyle Görmek


Benimde ihtiyacım olduğu için araştırıp buldum. Belki birgün benim gibi birilerinin de ihtiyacı olur diye buraya not olarak düşeyim istedim.

İşlem çok basit. Blogger site adresinizi veya mobil olarak görmek istediğiniz sayfayı herhangi bir browser'da açıyoruz. Sayfa URL'sinin en sonuna, URL'ye bitişik olacak şekilde ?m=1 yazıp enter'a basıyoruz. Sitemiz / sayfamız artık mobil görünümde :)


Google Adsense Reklam Kodunu Bulma


Olur ya bunu bilmiyorsanız diye yazıyorum. Google hesabımızla Google Adsense'e girdikten sonra yukarıdaki menüden "Reklamlarım" a basıyoruz. Burada, aşağıda sitenizde aktif olan reklamları görürsünüz. Koduna itiyacınız olan reklamın hemen altındaki küçük yazılardan "Kodu al" olana basıyoruz. İstediğiniz kod karşımıza banner ekranda açılır.

Bu kadar basit :)


www.acemiyazilimci.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder