Wordpress’e Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?


Bu yazıyı okuduğunuza göre Google Analytics'in ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyorsunuz demektir. O yüzden Analytics ile ilgili bir bilgi verme ihtiyacı duymadan esas konumuza geçiyorum.

İlk ihtiyacımız olan şey bir google hesabı. Genelde herkesin bir gmail hesabı vardır. Eğer sizinde bir gmail hesabınız varsa bunun üzerinden işlem yapabiliriz. Yok ise öncelikle bir google (gmail aldığınızda google hesabı açılır) hesabı açmalısınız.

Şimdi Google Hesabına giriş yapıyorsunuz. Arkasından burayı tıklayarak Analytics giriş sayfasına gidiyoruz. Google Analytics hesabınıza ilk defa giriyorsanız hesabınıza direk giriş yapmayabilir. Eğer durum böyle ise Analytics sayfasında, yukarıda sağda bulunan "Oturum Açın" yazısına tıklıyoruz. Açılan ekrana tekrar google hesabınıza ait kullanıcı adı ve şifreyi yazarak hesaba giriyoruz.

Sizi "Ana Sayfa" karşılayacak. Daha önce Analytics'e giriş yaptıysanız problem yok ama ilk defa giriyorsanız genel olarak yapılan tüm veriler için izleme kodu yerleşimini anlatacağım. Aşağıdaki resimlerde Google Analytics'e bir site nasıl eklenir görebilirsiniz.Site bilgilerini girdikten sonra Analytics size aşağıdaki gibi bir kod verecek. 4 Nolu alan Analytics kimliğinizdir. 5 Nolu alan ise sitemize ekleyeceğimiz kod bölümü. Bu kodu kopyalıyoruz.Şimdi verilerini izleyeceğimiz wordpress sitesine geçiyoruz. Kullandığımız temanın "header.php" sayfasını açalım. Burada </head> tagını arayın (CTRL-F'i kullanın). </head> tagını bulduktan sonra hemen üstüne Google Anlytics'de hafızaya kopyaladığınız kodu yapıştırın ve kaydedin.

Kod Ekleme işlemimiz bitti. Artık Google Analytics'e giderek verilerinizi izleyebilirsiniz.

Hayırlı olsun :)


www.acemiyazilimci.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder