Blogger Sayfa Başlığı SEO Uyumlu Hale Nasıl Getirilir?

Blogger Sayfa Başlığı SEO Uyumlu Hale Nasıl Getirilir
Bir sayfadaki başlıkların hiyerarşik düzenini belirleyen etiketlere "Heading" etiketi denir. Kısaca da küçük "h" harfi ile ifade edilirler. "h1" den "h6" ya kadar da toplam 6 tane başlık etiketi vardır. SEO uyumlu bir yazı yazacaksanız bu yazının başlığı "h1" etiketine sahip olmalıdır. Google'ın başlık kullanımında "h1" etiketini çok sevdiğini biliyoruz.

Bir Blogger kullanıcısı olarak işte buraya çok takılıyorum. Sen "h1" etiketini hem çok seviyorum de hem de gel gör ki kendi ürünün de yani Blogger'de başlıkları "h3" le etiketle! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi adama!

Tamam fazla sinirlenmeyeceğim! :) Madem sen yapmıyorsun ben yaparım o zaman! :)   Ama gelin isterseniz Blogger'da hangi Başlık Etiketleri kullanılıyor önce onları inceleyelim.

Blogger'da Kullanılan Başlık Etiketleri


Aşağıda ki resimde de göreceğiniz üzere Blogger'de "h2", "h3" ve "h4" etiketleri kullanılıyor. Google, hani başlıkta "h1" etiketini seviyordun!? "h1" etiketini gördünüz mü? Ben göremedim! Burada kızgın surat ifadesi çıkarmam gerekiyor ama beceremedim. :)

İşin ilginç yanı yazının ana başlığı "h3" olarak etiketlenmiş. Aşağıdaki resim bize yazı içerisinde başlık kullanırsanız "h2" etiketiyle başlayabilirsiniz demek istiyor. SEO uyumlu bir yazı yazacaksanız etiketlerin hiyerarşik bir düzen içerisinde olması gerekir. Yazının üst tarafların da "h3" etiketi kullanıp altlardaki bir başlığa "h2" etiketi kullanırsanız Google SEO'ya aykırı davranırsınız. Normal yazım kuralları da böyle değil midir? Büyükten küçüğe doğru gidilir. O zaman Blogger'da neden böyle farklı bir yapı var dersiniz? Cevap veriyorum "bilmiyorum".  :)  O zaman sayfa başlığını ben kendim "h1" yaparım arkadaş diyorsanız okumaya devam edin.  :)

Blogger'da Kullanılan Başlık Etiketleri


Blogger'da Sayfa Başlığı (Yayın Başlığı) "h1" Nasıl Yapılır?


Blogger'da sayfa başlığını SEO uyumlu hale nasıl getireceksiniz sorusunun cevabı tabiki başlığı <h1> yapmak olacaktır. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

İlk olarak Blogger Kontrol Panelinde Şablon'a basalım. Burada HTML'yi Düzenle' tıklayalım. Ctrl+F tuşlarına basıp "<h3 class='post-title entry-title' itemprop='name'>" ı aratalım. Buradaki "h3" etiketlerini "h1" olarak değiştirelim.

Blogger'da Sayfa Başlığı (Yayın Başlığı) Nasıl "h1" Yapılır


Daha sonra Kayıt Başlığını Şablon'da özelleştirebilmek için "h3.post-title, h4", "h3.post-title a" ve "h3.post-title a:hover" kodlarını Ctrl+F ile aratıp buralardaki "h3" etiketlerini de "h1" yapalım. Eğer bunu yapmazsak Blogger Şablon Tasarımcısında ki "Kayıt Başlığı" bölümünü özelleştiremeyiz. Yani bir yazının başlığını yazı tipini, rengini ve büyüklüğünü değiştirmek istersek Şablon tasarımcısını kullarak bunları yapmak mümkün olmaz. Eğer bu yazdıklarımı arayıp bulmak zor geliyorsa siz Ctrl+F ile "h3" etiketlerini aratıp hepsini "h1" e dönüştürün. Hızlıca işi bitirin. :)

Bunları yaptıysanız artık yazdığınız yazıların başlığı sürekli "h1" olacak. Bir daha tema değiştirmediğiniz sürece bununla uğraşmanıza gerek kalmayacak. Başlık etiketlerinin değişmesi yazılarınızın Google'da daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Sonuçta en üst başlık etiketine sahip Sayfa Başlıklarınız olacak ve doğal olarak değerli kabul edilecektir. Eğer sayfa başlıklarınız "h3" olarak kalsaydı 3. sınıf vatandaş muamelesi görmeye devam edecekti.

SEO ve Başlık Etiketlerine değinmişken bu konularda bazı ek bilgileri de sizlerle paylaşayım istiyorum.

SEO ve Başlık Etiketleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler:


 • Başlık etiketleri 6 tanedir. "h1" ile başlar "h6" ile biter.
 • "h1" den "h6" ya doğru hiyerarşik bir yapısı vardır. Büyükten küçüğe doğru bir gidiş diyebiliriz. SEO'ya uyum açısından yazı içerisinde bu sırada atlamalar yapılmamalıdır.
 • Başlık (Heading) etiketlerinin boyutları birbirinden farklı olmalıdır.
 • <h1> etiketini Sayfa Başlığında, <h2> etiketini Yazı Başlığında, <h3> etiketini ise ara başlıklarda kullanmanızı öneririm.
 • "h1" etiketinin her sayfada 1 kez kullanılması gerekmektedir. Ve bu sayfa başlığı olmalıdır. Birden fazla kullanılması SEO açısından tavsiye edilmez. Google yazınızı SEO oyunlarıyla yükselmeye çalışıyor diye düşünerek spam'a düşürebilir.
 • Başlıklarınız yazı içeriğiyle alakalı olmalı. İçerikte ki anahtar kelimeler başlıkta bulunmalı. Bu SEO açısından çok önemli bir konudur. Yazınızı üst sıralarda görmek istiyorsanız bu maddeye çok önem gösterin.
 • Başlıklarınızın 5-6 kelimeden fazla olmamasına özen gösterin.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle...


www.acemiyazilimci.com

13 yorum:

 1. Bu bilgilendirici yazı için teşekkür ederim fakat ben şablon kısmında "h3.post-title, h4" kodunu bulamadım. Sorun oluşturur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Siteye defult temaları dışında tema yüklediyseniz bulama sebebiniz bu olabilir. Zaten bu durumda şablon ayarlarını da özelleştiremezsiniz. Ctrl+F ile "h3" etiketlerini aratıp hepsini "h1" e dönüştürseniz de olur.

   Sil
 2. merhabalar ben blogspot.com uzantılı sayfama .com uzantılı bir alan adı yönlendirmek istiyorum ancak bunu yaptıktan sonra google sayfamı nasıl indexler, blogspot.com olarak mı yoksa .com uzantılı olarak mı? Yapmam gereken ekstra bir şeyler var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ".com"özel alan adını yazımızdaki gibi tanımlarsanız ".com" olarak indexler.

   Sil
 3. hocam slm 2-3 aylık yazılarım var bunlarda ufak değişiklik yaptım hani google sever ya ve başlıklarını değiştirdim komple değil mesela eskiden Araba koymuştum başlığı örneğin şimdi ise Araba Nedir Ve Ne İşe Yarar ? diye başlık verdim su bana sıralamadan şuan gördüğüm eksik olarak geldi url felan değiştirmedim sadece google'da yazı başlığı varsa sonrada değiştirebiliyorsun onu değiştirdim benim yaptığım hatalımıydı yoksa google severmi böyle değişiklikleri yani yani içiriğinden çok az değişiklik ekleme ve başlığını biraz modife etmek

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. başlığı değiştirmenizi çok tavsiye etmem ama içerik ilave etmek veya güncellemek iyi sonuçlar verebiliyor.

   Sil
 4. hocam çok teşşekkür ederim bir sorum daha vardı ben yazdığım yazıları sürekli birşey ilave ederk güncelliyorum şuandaki postlarım bir post'da 4--5 sayfalık ve baya dolu dolu yazılarım var ben bunlara aynı sayfada bir 4-5 sayfa daha veri girsem sıralamada eksi olurmu sormamın nedeni ufak değişiklikleri google seviyo ama böyle bir büyük veri girsem pozitif yönde etkilenirmiyim acaba ?

  teşekkürler dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfadan ziyade kelime sayısının artmasının artısı oluyor ama google son zamanlarda yaptığı seo güncellemelerinde kaliteli içeriğe yöneliş yaptı. Bu yüzden yazıyla doldurmak eğer içeriğe değer katmıyorsa çok bir anlamı olmuyor. Birde eğer siz bu siteyi adsense gelir elde etmek için hazırladıysanız çook uzun yazılardan kaçının. Uzun yazılar Adsense tıklama sayınızı ve dolayısıyla gelirinizi düşürür. Ben yerinizde olsam 1000 kelime üstü makale çok gerekmedikçe yazmam. Ayrıca bir makaleyi uzatacağıma farklı başlıklar altında birden çok makale üretirim ki bu daha faydalı olur.

   Sil
 5. çok teşşekkürler hocam anladım farklı başlık açmak dediğiniz gibi daha iyi olucak :)

  İyi günler

  YanıtlaSil
 6. Efendim öncelikle teşekkürler.
  Bunu yaptım ancak başlıklarım küçüldü. Temadaki özelleştirden "kayıt başlığı" nın fontunu büyüttüğüm halde yazı başlıklarım yine aynı, yani küçük fontta. Siz burada denediniz mi bunu mesela. Sizin başlıklar normal duruyor.

  YanıtlaSil
 7. Bir soru daha. Sanırım en uygun yer burası: Her bir yazı altındaki etiketlerin görünülürlüğünü kaldırırsam seo açısından veya herhangi bir açıdan sorun olur mu. Kalabalık geliyor gözüme zira :)

  YanıtlaSil
 8. Çok işime yaradı, bilgiler için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 9. Hocam blogumun anasayfasında başlıkları resmin sağında göstermek istiyorum, yani bir resim hemen sağ tarafında yazı başlığı ve onun altında yazının bir kısmı şeklinde yapmak istiyorum. Ama bir türlü anasayfa da yazı başlığını resmin sağına alamadım yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil