Excel Mükerrer Kayıtları Bulma ve Silme Nasıl Yapılır?

Excel Mükerrer Kayıtları Bulma ve Silme Nasıl Yapılır

Excel'le çalışan herkes bir kez dahi olsa mutlaka mükerrer (yinelenen kayıtları) kayıtları bulma ihtiyacı duymuştur. Bu ihtiyaç bazen bu kayıtları silme, bazen ise veri toplama veya farklı ihtiyaçlara yönelik kullanım amacıyla doğabilmektedir. Özellikle Kamu Kurumlarında çalışanların çok sık ihtiyaç duyduğu ama nasıl yapılacağını bilmediği bir işlem olması açısından bu konuya değinmek istedim.

Yazımda Excel 2010 ve 2013 için bu işlemin nasıl yapılacağını anlatacağım.
Excel 2010 ve 2013'de Mükerrer Kayıtları Bulma ve Silme Nasıl Yapılır?


Sonuca ulaşma noktasında daha çok fikir verebileceğini düşündüğümden, örnekli anlatacağım. Elimizde TC Numaralarından oluşan bir liste olduğunu düşünelim. Bu listeye yanlışlıkla bir veya daha fazla aynı TC Numarasına ait kayıt girildiğini varsayalım. Bu mükerrer (yinelenen) kayıtları nasıl bulacağız? 

1. Öncelikle TC No'ların bulunduğu sütunun tamamını seçelim.

2. Giriş Menüsünden, Koşullu Biçimlendirme > Hücre Kurallarını Vurgulu > Yinelenen Değerler'e basalım.

Excel Mükerrer Kayıtları Bulma ve Silme Nasıl Yapılır

3. Karşımıza bir kutucuk çıkacak. Kutucuğun solunda "Yinelenen" (tekrar eden) yazar. Tamam'a basıyoruz. Bu kutucuğun diğer seçeneği ise "Benzersiz" dir. Eğer kayıtlar içerisinden benzersizleri yani tek bir tane olanları bulmak istiyorsanız bunu seçebilirsiniz.

4. Sonuçta karşımıza çıkan ekranda pembe renkli alanlar tekrar eden kayıtları bize gösterir. Bu kayıtları ister "Ctrl + F" 'le aratıp tek tek, isterseniz de "Filtre" uygulayarak süzdükten sonra topluca silin. Karar size kalmış.


Eğer elinizde iki farklı tablo mevcutsa ve bu iki tabloda da benzer veriler varsa bunları nasıl bulurdunuz? Yöntem yine aynı aslında. Ya o tablodaki verileri ilk tablonuzun en altına yapıştırıp yukarıdaki işlemi uygularsınız yada bir yan sütununa yapıştırırsınız ardından da yukarıdaki anlatımda ilk madde olan sütun seçimini "Ctrl" tuşuyla yapıp iki sütuna ayrı ayrı tıklarız. Böylece iki sütunu da ayrı ayrı seçer. Bu noktadan sonraki işlemler yine yukarıdaki sırayı izler.


İlave bir bilgi daha vereyim: Aradığınız mükerrer kaydı buldunuz ve işiniz bitti. Ama bu pembe renkten kurtulamıyorsunuz. Ne yapmanız gerekiyor? Giriş Menüsünden, Koşullu Biçimlendirme > Kuralları Temizle > Tüm Sayfadan Kuralları Temizle'ye basarak oluşturduğunuz kuralı iptal edebilir ve böylece pembe renkten de kurtulmuş olursunuz.

Başka bir EXCEL bilgisinde görüşmek üzere...


www.acemiyazilimci.com

2 yorum:

  1. teşekkür ederim kardeşim çok istifade ettim ALLAH cc Senden razı olsun. mükerrem mesaj maaliyetinden kurtardın beni

    YanıtlaSil
  2. çok teşekkür ediyorum. işime çok yaradı

    YanıtlaSil