Ücretsiz Yazılım Geliştirme Kursları

Ücretsiz Yazılım Geliştirme Kursları
Ülkemizde son yılların en hızlı büyüyen iş kollarından birisi Bilişim Sektörü. Bilişimi de Donanım ve Yazılım olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Donanımda dünya fiyatlarıyla rekabet edemediğimizden dolayı pek varlık gösteremiyoruz ama diğer bacak olan Yazılıma gelecek olursak, bu sektör her geçen gün ilerleme kaydediyor. Liseler, Üniversiteler, Ücretli Kurslar, Ücretsiz Kurslar ve Online Eğitimler sayesinde yazılım sektörüne yönelik bir eğilim var. Bugün ki yazımda eğitim öğretim hayatında bu konu üzerine eğitim almamış ama sektöre girmek isteyen kişilere ceplerinden para çıkarmadan nasıl eğitim alabileceklerine dair tecrübelerimle karışık yol göstermek istedim.

Son yıllarda özellikle mobil ve masa üstü yazılımcılığa yönelik çok kaliteli kurslar açılmakta. Bunların yanında Web Tasarımı, Grafikerlik, 3D Studio Max, Veri Tabanı vb eğitimlerde verilmekte. Size hangi konu cazip geliyorsa o tarafa yönelmenizde fayda var. Çok fazla dala atlamamanızı tavsiye ederim.

Neyse, konumuza gelelim. Bir sürü kurs var, iyi güzel de bunlar çok pahalı! Ücretsiz kurslar için de bir sürü ileri geri konuşuluyor. Zamanımızı boşa harcamayalım. Adı üstünde ücretsiz işte, bana faydası olmaz diyenlerden misiniz? Bu yazıyı boşuna mı yazıyorum! Bu fikrinizi değiştireceğim.  :)

Gelin isterseniz önce ücretsiz eğitim alabileceğiniz kaynaklara bir göz atalım.


Ücretsiz Online Yazılım Eğitimi


İnternette her türlü konuya ait eğitim ve anlatım videolarını bulmanız mümkün. Ama hem işi biraz ciddi tutmak isteyip hem de evde oturduğu yerde bir şeyler yapmak isteyenler için bu işin en iyileri olduğunu düşündüğüm 4 siteden bahsetmek istiyorum.

Microsoft - Açık Akademi

Türkiye'nin ilk online ve ücretsiz yazılım geliştirme okulu diyebiliriz. Günümüzün en popüler programlama dili olan C-Sharp (C#) ile başlayan daha sonra Temel Programlama,  Web uygulaması, Windows Phone Uygulama Geliştirme, Windows Azure Uygulama Geliştirme, Windows 8 Uygulama Geliştirme (dolayısıyla yeni çıkacak olan Windows 10 için uygulama geliştirme) ve Windows Masaüstü Uygulama Geliştirme gibi dallara ayrılan bir yol haritası mevcut. Kendim de uzun süre bu siteyi takip ettim. Oldukça başarılı ve her geçen gün Microsoft, Android ve IOS'u yakalamak için bu siteye ve eğitimlere daha da çok önem veriyor. Bu site sayesinde Windows 10 ile sınıf atlamaya hazırlanan Microsoft için bir çok uygulama geliştirebilir ve store'da satıp para kazanabilirsiniz. Siteye "www.acikakademi.com" adresinden ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK Destekli - Çizgi TAGEM

Çizgi Elektronik'in başlattığı güzel bir çalışmaydı. Daha sonra TÜBİTAK desteğiyle milli bir yapıya büründü. Ofis programlarından, Yazılıma ve çeşitli programlara kadar birçok eğitimi var. Ücretsiz Sertifika programları da mevcut. Mutlaka göz atmanızda fayda var.
Siteye "www.cizgi-tagem.org" adresinden ulaşabilirsiniz.

Sanal Kurs

Yazılım ve çeşitli Programların eğitimine ait hemen hemen her türlü eğitim videosunu barındıran güzel bir site.

TURKCELL - Geleceği Yazanlar

Ağırlık Mobil Cihazlara yönelik yazılım eğitimleri mevcut. C#, Android ve IOS üzerine ağırlık verilmiş. Biraz daha geliştirilmeli kanaatindeyim.


2015 2016 İSMEK Kayıt Tarihi

Ücretsiz Kurslar (İSMEK Kursları)


Artık esas bahsetmek istediğim mevzuya geldim.  :)  Web'e ve yazılıma meraklı birçok gençle muhabbetim oldu. Hepsi de kurslara gitmek ve kendilerini geliştirmek istediklerini söylediler. Dedim hangi kursa gideceksiniz? İşte bildiğiniz paralı kursların adlarını andılar. Ama paramız yok gidemiyoruz diye de cümleye ilave ettiler. Hepsine de (İstanbul'da oturanlar için) İSMEK kurslarından bahsettim. Kendim gittim ve tecrübe ettim. Sanırım konuştuklarıma faydalı oldum. Sıra geldi sizlere.

Tecrübelerime ve İSMEK kurslarında tanıştığım kişiler içerisinde meşhur ücretli kurslara da katılanların yorumlarına dayanarak söylüyorum:

  • İSMEK dünyanın en büyük Yetişkin Eğitimi sistemidir.
  • İSMEK kursları en az paralı kurslar kadar kaliteli eğitim vermekte. 
  • 5 -10 bin lira para verip gittiğiniz kurslar da ne öğreniyorsanız aynı eğitimi alabilirsiniz. 
  • Herhangi bir ücret ödemesi söz konusu değildir. 
  • Özellikle ileri düzey kursların eğitmenleri piyasada fiili çalışan profesyonel kişilerden oluşmakta. Dolayısıyla da kaliteli ve güncel bilgilere dayalı eğitim veriyorlar.
  • 2015 Ocak ayından sonra kursları bitirenlere iş bağlantıları oluşturmak için bir birim de kurdular.
  • Kayıtlar çok kolay. Başvurular "http://kursiyer.ismek.org" adresinden Online olarak alınıyor. Başvuru sıranızı, aldığınız eğitimleri vs görebiliyorsunuz.
İSMEK kurslarıyla ilgili en büyük sıkıntı ücretsiz olduğu için öğrencilerin bir süre sonra kaytarmaya başlaması diyebilirim. Aslında bazen güzel de olabiliyor. Özel derse dönüyor bir anda :)  Eğer ileri seviye yazılım eğitimleri almak istiyorsanız ben size özellikle de Yeni Bosna'da ki İSMEK kursunu tavsiye ederim. Gittiğim diğer İSMEK'lere nazaran daha disiplinli bir ortam ve daha kaliteli eğitmenlere sahip.

İsmek'te Android Mobil Uygulama Geliştirme, C#, .Net, ASP Net, Web Tasarımı, 3D Studio Max, Veri Tabanı (SQL), Cisco, JAVA Programlama, PHP ve MYSQL alanlarında eğitimler alabilirsiniz. Android, C#, .Net, ASP Net ve Veri tabanı eğitimlerini alarak istediğiniz alanda Uygulamalar geliştirmeniz mümkün. Yazılımcı olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Elinizin altında böyle büyük bir imkan varken kaçırmayın gidin öğrenin ve kendinizi geliştirin.

Durun hemen gitmeyin.  :)  2014 - 2015 İSMEK Kursları bitti. Tatile girdiler. Biraz bekleyeceksiniz.  :)  

2015 - 2016 İSMEK Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

2015 - 2016 Eğitim Öğretim Dönemi başlamadan bir ay kadar önce İSMEK Kayıt Tarihi açıklanır. Eğer bir değişiklik yapmazlarsa Eylül'ün ilk haftası İSMEK'e Kayıt Başvuruları Online sistemden başlar. Ekim başı gibi de eğitime başlarlar. Bu arada binaları hazırlar, yoğun talep alan kurslar için eleme sınavları yaparlar vs.

İSMEK Kurslarında Yaş Sınırı Var Mı?

16 yaşını dolduran herkes İSMEK'ten faydalanabilir. Üst yaş sınırı ise bulunmamakta. Sadece ISMEK Yenibosna Eğitim Merkezinde, merkezin "Mesleki Uzmanlık Merkezi" statüsünde olmasından kaynaklı tüm branşlarda 16-45 yaş sınırı mevcut.

İSMEK'te Kaç Tane Eğitime Katılabilirim?

Normal eğitim ve öğretim dönemleri gibi 2 dönem mevcuttur. Her bir dönemde en fazla 2 branşta eğitim alınabilmektedir.

Bu yazıyı okuyup ta faydamın dokunduğu bir kişi dahi olsa ne mutlu bana.


www.acemiyazilimci.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder