Facebook'un Yeni Logosunu Fark Ettiniz Mi?

Facebook Yeni Logo
Facebook durdu durdu ve müthiş bir yenilikle karşımıza çıktı! Dile kolay! Tam 10 yıl sonra gelen bir yenilik bu. Bu yeniliği siz fark etmediniz mi? 

Facebook Yeni Logoya geçiş yaptı! Aaaaaa yaaaa! Sizde kuşlar kadar şaşırdınız ve anlamsız buldunuz değil mi? Fakat esas ilginç olan geçen gün bir çok konuda açıklamalar yapan Zuckerberg'in bununla ilgili hiçbir şey söylememesi. Değişikliğin yapılma zamanı ise açıklamalarla aynı gün. İyi de neden bu konu da bir iki kelam etmedi?

Her neyse, gelin isterseniz öncelikle logoda ne tür değişiklikler yapılmış kısaca bir göz atalım.

Aslında yapılan değişiklik yazı fontundan ibaret. Daha kibar ve ince hatlara sahip bir yazı tipine geçilmiş. Bu değişiklikte eski font olan Klavika’ya nın tasarımcısı Eric Olson'un imzasını taşıyor. Klasik Mavi ve Beyaz renk yapısı korunmuş. Yeni logoda en net şekilde görünen değişiklik ise "a" harfi. Mobil cihazlarda çoğunlukla gördüğümüz ve logo olarak kullanılan kare içerisindeki "f" harfinde ise bir değişiklik yapmamışlar.

Bu konuda ki tek açıklama Facebook'un Kreatif Direktörü Josh Higgins'den geldi. Bu yeniliği "logoyu modernize ederek daha dost canlısı ve erişilebilir hale gelmesi" şeklinde dile getirildi.

Önceki yıllardan hatırlayalım. Büyük bir çok kuruluş bu tür yenilik hareketlerini girişti. Bunu Yahoo gibi eline yüzüne bulaştıranlar oldu. Sanırım bu yüzden biraz temkinli olmak adına hem açıklama yapmadılar hemde küçük rütuşlarla işi bitirmek istediler.

Eminim bu değişikliği birçok kişi de fark etmedi. Biz fark ettik te ne oldu!  :)  Bence kuşlarımızın bakışı her şeyi açıklıyor. Bu yeniliğe çok fazla anlam yükleyemedik. Ama saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok.  :)

Aşağıda eski ve yeni logoları bulabilirsiniz. Üstteki eski altta ki ise yeni facebook logosu. Sizlerin yorumlarını bekliyorum.

Eski ve Yeni Facebook Logo


www.acemiyazilimci.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder