Google'dan Bayram Hazırlığı Ramazan Feneri

Google'dan Bayram Hazırlığı Ramazan Feneri
Google 2015 Ramazan Bayramı için Ana Sayfasında tasarım değişikliğine giderek Ramazan Feneri ilave etti. Google'ın Ramazan Fenerinde neler var? Ramazan Feneri mi Sokak Lambası mı?


Google Ramazan Fenerini Gördünüz mü?


Google'ın Ramazan için hazırladığı ve hepimizin en az bir kez de olsa ziyaret ettiği Google'la Ramazan sayfasını sanırım ziyaret etmişsinizdir. Bu gece dikkatimi çekti, Google Ana Sayfasından bir Ramazan Feneri ile kişiye özel "Bana Özel Ramazan" adıyla hazırladığı sayfaya yönlendirme yapmış. Siz bu değişikliği fark ettiniz mi? Bu sayfaya gitmek isterseniz "https://ramadan.withgoogle.com" adresine tıklayabilirsiniz.

Ne kadar anlamı var bilmiyorum ama bize ait değerleri dünya çapında sitelerde görmek bana ayrı bir keyif veriyor.

Google Bana Özel Ramazan Sayfasında Neler Var?


Sayfa'da "Ramazan'a Özel Uygulamalar", "Sizin için seçtiklerimiz (İlginizi çekebilecek uygulamalar)", "Ramazan tarifleri", "Becel Türkiye ile Hafif Ramazan Tarifleri", "Ramazan'a Özel", "Ramazan Eğlencesi", "Ramazan tarifleri", "Carte d'Or Türkiye ile Tatlı Ramazanlar", "Ramazan Programları", "İftar için Öneriler", "İftar'a Özel Tarifler", "Ramazan'a Özel Menüler", "Lipton Türkiye ile Ramazan'a Özel", "Sana Bir Tarifim Var", "Özel Ramazan Tarifleri", "Lipton Teatox ile Sağlıklı Ramazanlar", "Lipton Teatox Nedir?", "Ramazan'da Sağlık", "Sağlıklı Tarifler", "Ramazan'a Özel Videolar" ve "Knorr Türkiye ile Ramazan'a Özel Tarifler" gibi başlıklar mevcut.

Reklam kokan hareketler bunlar demek istiyorum ama Google'ın en büyük gelirinin zaten reklamlar olduğunu bildiğimden susuyorum. :)  Ne diyelim "Hayırlı Kazançlar"  :)


Neden Ramazan Feneri?


Google Ramazan Feneri Doodle
Sayfa'ya konulan kimine göre "Doodle" bana göre logo olan bu görseli arattım karşıma hep Arap sitelerinin forumları çıktı. Belli ki bizi hala Araplarla karıştırıyorlar. Bir milleti küçümsemek adına kullanmadım bu cümleyi. Sadece madem bize özgü bir görsel koyacaksınız o zaman bize özgü bir şekilde bu işi halledin değil mi? Mesela bir Davul görseli koyabilirdiniz! Daha fazla anlam ifade etmez miy di? Ayrıca ben bu feneri de sevmedim. 1800'lü yıllarda ki sokak lambalarına benziyor. 

Google'ın bu girişimini siz nasıl buluyorsunuz? Yorumlarınızı merak ediyorum.


www.acemiyazilimci.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder