Natro İçinde Wordpress Site Taşıma Nasıl Yapılır

Natro Wordpress Site Taşıma 2016

Natro Hosting üzerinde bir web siteniz var ve bu siteyi taşımak istiyorsunuz ama site taşıma hakkında hiç bir bilginiz yok. Ayrıca bu siteniz wordpress'le kurulmuş. Natro'da wordpress sitenizi taşıma işini nasıl yapacasınız? Bu soruya gelen genel cevaplar, daha doğrusu yapılan aramalar genelde "wordpress site taşıma" şeklinde olmaktadır. Ben bugün benim gibi acemi olduğunuzu düşünerek hiç uğraşmadan küçük bir ücret karşılığı (gerçekte size ek bir maliyet bindirmeden) bu işlemin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Sizde benim gibi acemiyseniz işinize yarayacağını düşünüyorum.

Bu blog'u açalı bir yıldan fazla bir süre geçti. Bu zaman içerisinde acemilikten birazcık daha çıktık diyebilirim. Ama yinede yazılım dünyası çok geniş, herşeyi öğrenmek mümkün olmuyor veya uğraşacak zaman bulmak zor olabiliyor. Geçen zaman içerisinde uzun bir süredir blog'uma yazı yazmadım. Geçenlerde wordpress'le kurmuş olduğum bir siteyi sattım. Bugüne kadar böyle bir girişimde bulunmadığımdan dolayı sitenin taşıma işleminin nasıl olacağı hakkında çok az bilgim vardı. Var olan bilgim veri tabanı oluşturma, silme, domain yönlendirme, wordpress site kurma gibi işleri yaparken edindiğim bilgiden ibaretti. Ama taşıma olayını hiç tecrübe etmemiştim. Bu iş hakkında kolay bir yöntem öğrenince tam da "Acemi Yazılımcı" bloguma uygun olduğunu düşünerek klavye başına geçmeye karar verdim.

Bu yöntemi belki natro ile sıkı çalışanlar biliyordur ama biz acemiyizzz !!! Bilmiyoruz  :)  Hatta site taşıma olayını telefon açıp ta natroya sorduğunuzda bile uğraşmamak adına kolay kolay bu yolu söylemiyorlar. Size bir döküman gönderiyorlar ve oku-yap diyorlar! Peki, ben ne yaptım? Bu kolaylığı öğrenmeme sebep olan olayı baştan itibaren anlatayım.

Başta da belirttiğim gibi wordpress altyapılı siteyi sattım. Sattım satmasına ama siteyi alan arkadaş ta ben taşıma işini bilmiyorum, benim için bunu hallet dedi. Böylece iş başa düştü! :)  Herkes gibi önce google'da "wordpress site nasıl taşınır" araştırmasını yaptım. Herkesin edindiği sonuçlara malumunuz bende ulaştım. Okudum, inceledim, test ettim, kendim denedim ve yapabildim ama arzu ettiğim gibi sağlıklı sonuçlar alamadığını fark ettim. Sonra natro'yu aradım. Onlarda döküman linki vs verdiler. Ama kafama takılan soru oldukça arayıp duruyordum. Sanırım bıktılar ve bak bide şöyle yapabilirsin dediler. Olay şu:

Malum hostingim natro üzerinde. Aynı müşteri numarası (üyelik) üzerinde iki farklı hosting paketiniz olduğunda, birisinin üzerindeki web sitesinin diğer hostingin üzerine taşınmasını talep edebiliyorsunuz ve bu işi 1 saat içerisinde sizin yerinize yapıyorlar. Bunun için natro'da ticket açarak talep oluşturmanız yeterli.

İyide siteyi kendi hostinglerim arasında taşımanın siteyi alan adama faydası ne diye sorabilirsiniz. Natro üyeleri arasında hosting transferi 1 dk'da yapılabiliyor. Bunun için panelinize girerek "iç transfer" yap demeniz yeterli oluyor. Böylece siteniz başka üyeye geçmiş oluyor. Aslında burada taşınan site olmuyor, hosting oluyor ama dolaylı yoldan siteyi de taşımış oluyorsunuz. Şimdi, bu yol ilk başta mantıklı gelmeyebilir ama hem nasıl yapıldığını hemde mantığını anlatayım. O zaman size biraz daha mantıklı geleceğini düşünüyorum.

Wordpress bir sitenin çalışması için hosting paketinizin olması gerekiyor. Sattığınız kişide site için mecburen hosting almak zorunda. Eğer natro'dan hosting alması kişi için bir sıkıntı oluşturmuyorsa işlemi bu şekilde, hiç uğraşmadan bitirebilirsiniz. Ben hosting ücretini de site fiyatının üzerine ekleyip ikisini bir talep ettim. Alan memnun, satan menun. Uğraşı SIFIR! :)

Yapılan işin maliyetinin düşük olması için Natro'dan en küçük (1 sitelik) paketten alabilirsiniz. Ben böyle yaptım. Kişisel plan diye bir paket vardı, onu tercih ettim. Paketi satın aldım ve aşağıdaki yolları izledim.

Önce gerekli bilgileri içeren bir talep oluşturmanız gerekiyor. Talep metnini, buraya yazmanız gereken bilgileri ve izlemeniz gereken yolları tek tek yazıyorum:

 1. Natro hesabımıza girip "Destek" > "Yeni Destek Talebi" yollarını izliyoruz. İlgili yerleri örneğimizdeki gibi doldurup, yazdığım metine yakın bir talep metni yazıyoruz ve "Talebi Gönder" e basarak işlemi başlatıyoruz.


 2. http://1.bp.blogspot.com/-E3RZRLvvIh8/Vnc9hQKbqRI/AAAAAAAAAoo/CMABA9_vYEk/s400/Natro-Wordpress-Site-Tasima-2.jpg

  Resimdeki metin okunmuyor sanırım. Ne yazdığını metin olarak ekliyorum. İhtiyacı olan copy/paste yapsın.

  ????? (eski hostinginizin hesap adını yazın) hesap adına sahip hostingim üzerindeki ????? (taşınacak sitenin adını yazın) isimli sitemin ????? (yeni aldığınız hostingin adını yazın) hesap adına sahip hostingime veri tabanıyla birlikte taşınmasını rica ediyorum.

  Veri Tabanı adı: ?????? (taşınacak sitenin veri tabanı adı)

  Sunucu IP: ????? (taşınacak sitenin Sunucu IP No.su)

  Not: Site taşıma talebi 1 saat kadar bir sürede gerçekleşiyor. Yazdığınız talep metnine veri tabanının da taşınmasını eklemeyi unutmayın! Eğer unutursanız size geri dönüş yaparak "veri tabanını da taşıyalım mı"  diye sorarlar. Siz "evet onu da taşıyın" diye cevap verdiğiniz de talebiniz yeniden başlatılıyor. Bu da size ortalama 15-20 dk zaman kaybettirir.

 3. Yaklaşık olarak 1 saat içersinde hostingleriniz arası site taşıma işleminin tamamlandığına dair bir mesaj alırsınız. Bu noktaya geldikten sonra geriye Natro Panelimize tekrar girip sitemizi hostingiyle beraber diğer natro müşterisine yani siteyi sattığımız kişiye gönderme işlemi kalıyor.

 4. Müşteri Paneli > HostingYönetimi yollarını takip ediyoruz. Açılan sayfada resimdeki gibi "İç Transfer" yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda "TC Kimlik No" ya dikkat etmemiz gerekiyor. Buraya kendinize ait TC No'yu gireceksiniz ve "Başlat" a basacaksınız. Bu aşamada diğer Natro müşterisine bir mesaj gidiyor. O da bu işleme onay verdiği an hosting paketi siteyle birlikte diğer müşteriye geçmiş oluyor. Tüm işlem bu kadar!Hosting adlarını bulacağınız ekran:

Veri Tabanı Adını ve Sunucu IP'sini bulmak için izleyeceğiniz yol:
Benim başka hosting firmasında paketim var, bu bana uymaz derseniz; wordpress taşıma üzerine yazılmış makaleleri arayın, bulun ve uğraşın. Ama ben ve siteyi alan arkadaş bu yolu tercih ettik.

Zahmetsiz hayat :)  Para önemli değil, yeterki uğraşmayayım :))  Tam acemilere göre :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder