Blogger Mobil Görünümü Masaüstünde Test Et !

Blogger Mobil Görünümü Masaüstü Bilgisayarda Görme
Google'ın son yıllarda mobile verdiği önemden dolayı Blogger site sahipleri mobil görünüme geçme ihtiyacı duydu. Eski blogger site sahipleri bunu manuel olarak yapmak durumunda kalsalar da 2015 yılından itibaren yeni açılan her blog otomatik olarak "varsayılan" mobil şablonda mobil görünümü aktif olarak oluşturuluyor.

Yazımda, ev ortamında masaüstü bilgisayar ile Blooger Mobil Görünümü nasıl Test edebileceğinizi, blogger mobil görünümü açma ve kapamayı nasıl yapabileceğinizi ve hangi mobil şablonu tercih etmeniz gerektiğini anlatacağım.


Blogger Siteyi Mobil Görünüm Nasıl Yaparım?


Yazımın başında da belirttiğim üzere, 2015 yılından beri Blogger'da açılan her blog sitesi halihazırda "varsayılan" şablon ile mobil görünümlü olarak oluşturuluyor. Yani blogunuzu yeni açtıysanız blog sitem mobil mi değil mi diye endişelenmenize hiç gerek yok. Ama ben yine de mobil görünüm açma-kapama nasıl yapılır hızlıca anlatayım istedim.

Bunun için öncelikle Blogger Yönetim paneline girip "Şablon" menüsüne basmalıyız. Burada blogunuzun masaüstü ve mobil görünüm ön izlemelerini görebilirsiniz. Mobil görünüm aktif değilse sağ taraftaki mobil görünüm ön izlemesi siyah karartmalı olarak görünür. Burada mobil görünüm ön izlemesinin altındaki çark resimine tıklıyoruz.

Blogger Siteyi Mobil Görünüm Nasıl Yaparım-1

Karşımıza "Şablon › Mobil şablon seçin" ekranı gelecek. Burada "Evet" ve "Hayır" seçenekleriyle blogunuzun mobil versiyonunu Aç/Kapat yapabilirsiniz. 

Blogger Siteyi Mobil Görünüm Nasıl Yaparım-2
Şimdi en alttaki "Özel" mobil şablonunu seçelim. Özel mobil şablonunu seçmeniz size bazı avantajlar sağlayacaktır. Bunlardan birincisi masaüstü şablondaki renk seçimlerinizin mobile de aktarılması olacaktır, ikincisi ise ileride yapacağınız şablon düzenlemelerinin mobil görünümde de etkili olmasını sağlayacaktır. Yazımın başında da bir soru olarak vurguladığım "blogger mobil görünüm açma/kapama" ve "blogger'da hangi mobil şablonu tercih etmeliyim" in cevabını da böylece vermiş oldum.

Şimdi esas konumuza giriş yapalım.

Blogger Mobil Görünümü Masaüstünde Test Et


Blogunuzda bazı düzenlemeler yaptınız ve bunların mobilde nasıl göründüğünü görmek istiyorsunuz. Ama bunu elinize akıllı telefonunuzu almadan masaüstü bilgisayarınızda yapmak isityorsunuz. Aslında bu konuya daha önce yazdığım "Blogger Mobil Sitede Dört Reklam Problemi" makalemdeki "Blogger Siteyi Masaüstü Bilgisayar'da Mobil Haliyle Görmek" başlığı altında yayımlamıştım. Şimdi biraz daha detaylı açıklayayım isterseniz.

Blogger siteler tablet ve akıllı telefonlarda (mobil görünüm aktif ise) otomatik olarak mobil görünümde çalışırlar. Mobil görünüme geçerken de URL adresine wordpress vb diğer sitelerden farklı olarak bazı kod ilaveleri yaparlar. Bu kodlar tablet ve akıllı telefonlarda küçük bir değişiklik gösterir ama tüm akıllı telefonlar ve tüm tabletlerler için kendi kod yapısı aynıdır. İşte bu kodları masaüstü bilgisayarınızda manuel olarak sayfa veya site adresinin sonuna ilave ettiğiniz taktirde, blog sitenizin yada sayfanızın mobil versiyonunu başka hiç bir araç veya program kullanmaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla görebilirsiniz.

Nedir bu Blogger Mobil Kodları?

Tabletler için: ?m=0
Akıllı Telefonlar için: ?m=1

Örnekle açıklayayım:

Sitenizin normal URL'si: "http://www.acemiyazilimci.com" olsun
Mobil versiyonu görmek için sonuna "?m=1" kodunu ekliyoruz.
Yeni URL: "http://www.acemiyazilimci.com/?m=1" olacak.

Kodun son karakterinin "0" veya "1" olması tablet ve akıllı telefona göre değişir. Sonu "0" olduğu taktirde site masaüstü versiyonda görüntülenir.

Yeni bir Blogger yazısında görüşmek üzere...


www.acemiyazilimci.com

2 yorum:

  1. Merhaba hocam benim blogumda mobilden girdigimde yorum kutusu gözükmüyor http://scripthaneniz.blogspot.com.tr yardımcı olur musunuz

    YanıtlaSil
  2. Mobil sürüme popüler yayınları nasıl ekliyoruz?

    YanıtlaSil