WordPress Siteyi Yedek Alma ve Farklı Hostinge Geri Yükleme

WordPress Site Yedek Alma Geri Yükleme
CPanel üzerinden Wordpress site başka bir Hostinge nasıl taşınır? Wordpress sitenin Yedek Alma ve Geri Yükleme işlemleri nasıl yapılır? Siteyi taşımak için dosyalar ve veritabanını (database) yedek alma ve yeni hostinge geri yükleme problemsiz bir şekilde nasıl yapılır? Site taşıma sonrası Resimlerin görünmemesinin Çözümü.

Geçenlerde Natro'da hosting paketimi bir üst pakete yükseltme ihtiyacı duydum. Yükseltme sonrası wordpress ile kurduğum siteleriminde otomatik olarak yeni pakete geçeceğini bekliyordum ki yanılmışım. Maalesef otomatik geçiş mümkün olmuyormuş. Natro Müşteri Temsilcisi, sitenizi eski hostingden silip yeniden kurduğunuzda yükseltilmiş pakete yani daha yüksek donanıma sahip hosting paketine otomatik geçiş yapacaksınız dedi. Durum böyle olunca iş başa düştü tabi. Aşağıda siteyi yeni hostinge taşırken başıma gelenleri ve bulduğum çözüm yollarını detaylı anlatmaya çalıştım. Umarım ihtiyacınızı karşılar.

WordPress Site Taşıma Sonrasında Resimlerin Görünmemesinin Çözümü


Önce siteyi yedek almam gerekiyordu. Daha önce Wordpress Siteyi Farklı Domain'e Taşıma ve 301 Yönlendirme diye bir yazı yazmıştım. Orada anlattığım şekilde yedeklerimi aldım ve geri yükledim. DNS'lerin oturmasını bekledim vs derken site açıldı. Site kurulumunda hata var mı diye incelerken ne göreyim! Resimlerin yarısı görünmüyor! Bu durum daha önce başıma gelmediği için hemen araştırma-soruşturmalara başladım. Problemin site içerisindeki Resimlerin URL uzantılarındaki Türkçe Karakterlerden (ingilizce karakter harcindeki) kaynaklandığını öğrendim.

Eğer sitenizdeki resimlerin adlarında Türkçe karakterler varsa CPanel'deki Yedekleme Sihirbazını kullanarak yedek alma ve geri yükleme işlemi yapmanın yanlış olduğunu anladım. Sizde sitenizde çokca resim varsa veya resimlerde karakter problem varsa Yedekleme Sihirbazı vasıtasıyla site taşıma işine sakın kalkışmayın. Hele birde siteyi eski hostingden silip sadece bu yedeklerle yeni hostinge yüklemek şeklinde yola çıkacak olursanız çok başınız ağrıyabilir. Tavsiye etmem! Problemsiz bir şekilde bu işi nasıl yapmanız gerektiğini aşağıda anlatmaya çalıştım.

Not: Aşağıda anlattığım yöntem siteyi farklı (yeni bir) Hosting'e taşımakla alakalıdır. Sunucu taşıma biraz daha farklıdır.

WordPress Siteyi CPanel'den Yedek Alma ve Geri Yükleme


İlk önce Natro'ya giriş yaparak Kontrol Panelinden taşımak istediğiniz sitenin CPanel'ine girelim. Farklı bir hosting kullanıyorsanız da sistemler benzerdir. Aşağıda yazdıklarım yine işinize yarayacaktır. Yapmamız gerek adımları aşağıda maddeledim.

Yedek Alma İşlemleri:
 1. CPanel'de Dosya Yöneticisine basıyoruz.
 2. public_html klasörünü seçip Sıkıştır'a basıyoruz. Sıkıştırırken "Zip Arşivi" ni seçelim.
 3. Oluşturulan Zipli dosyayı seçelim
 4. İndir'e basarak Zipli dosyayı bilgisayarımıza indirelim. Bu dosyanın boyutu biraz büyük olduğundan indirme uzun sürebilir.
 5. Şimdi sıra Veritabanı yedeğinde. CPanel anasayfaya geri dönüp phpMyAdmin'e basalım.
 6. Burada sol tarafta veritabanımızı seçip Dışa aktar'a basıyoruz.
 7. Açılan sayfada Git'e basınca veri tabanımızın yedeği indirilmeye başlıyor. Bu işlem kısa sürede bitecektir.


Buraya kadar ki bölüm yedek alma işlemlerini içeriyordu. Şimdi aldığımız yedeklerden siteyi yeni hostinge nasıl geri yükleyeceğimizi öğrenelim. Bu FileZilla kullanıp Ftp den tüm klasörleri indirerek te yedek alabilirsiniz. Hatta bu çok daha sağlıklı olur ama çok hızlı bir internetiniz yoksa bu işlem çok uzun sürebiliyor. Benim bazı sitelerimde birkaç saat işlemin bitmesini beklediğim oldu. Bu yüzden bu adımı size bırakıyorum. Yaparsanız iyi olur ama ben arka arkaya çok fazla site taşıyınca uzun bekleme sürelerinden kaçamaya başladım.

Yedekten Geri Yükleme İşlemleri

Önce CPanel'den yeni bir site oluşturuyoruz. Siteyi oluştururken hangi alan adını kullanacağınızı seçtikten sonra nasıl bir platform kullanmak istediğinizi sorar. Burada CPanel'i tercih edelim. Çünkü anlatımım CPanel üzerine :) Ayrıca wordpress veya farklı bir altyapı kurmak isteyip istemediğiniz gibi bir seçenek vardır. Burada wordpress'i seçmenize gerek yok. Hiçbirşey seçmeden ftp şifre belirleme adımlarınıda halledip kurulumu tamamlayalım. Kurulum yaklaşık 2-3 dk sürecektir.

Site kurulduktan soonra Natro Kontrol Paneli Ana Sayfada Web Alanı Yönetimini seçip yedekten geri yükleme yapacağımız sitemizin CPanel'ine giriş yapıyoruz.
 1. CPanel'de Dosya Yöneticisine basıyoruz.
 2. Yukarıdaki menüde Yükle'ye basıyoruz.
 3. Açılan ekranda daha önce sıkıştırıp bilgisayarımıza indirdiğimiz public_html klasörünü seçip ok'leyip yükleme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz. Dosya sıkıştırılmış olduğu için FileZilla'dan normal dosyaları indirip geri yüklemeye göre çok ciddi zaman kazancımız olur.
 4. Zipli public_html dosyası hosting alanımıza yüklenince zipli dosyayı seçip üstteki menüden Çıkar'a basıyoruz. Eğer üstüne yazalım mı gibi sorular sorarsa evet diyip geçin. Bu işlem çok kısa bir süre içerisinde bitecektir. 
 5. Şimdi sıra Veritabanı geri yüklemeye geldi. Natro Kontrol Paneli Ana Sayfaya giderek Veri Tabanı Yönetimi ne basalım.
 6. Burada Veritabanı Oluştura basarak açılan ekranda gerekli bilgileri girelim. Gerekli dediğim bilgiler; Kullanılacak Site Adı, Veritabanı Platformu, Veritabanı Adı, Kullanıcı Adı ve Şifreyi içeriyor. Bu bilgileri bir yere muhakkak not edin, lazım olacak!
 7. CPanel anasayfaya geri dönüp phpMyAdmin'e basalım.
 8. Burada sol tarafta veritabanımızı seçip İçe aktar'a basıyoruz.
 9. Açılan sayfada Dosya Seç'e bastıktan sonra yedek aldığımız veritabanımızı seçip Git'e basıyoruz. Böylece eski veritabanımızı da yeni oluşturduğumuz veritabanı içine alıyoruz.Buraya kadar işlemlerimiz tamam. Şimdi sıra sitemizi veritabanına bağlamaya geldi.

 1. CPanel Anasayfa > Dosya Yöneticisi yollarını izleyelim.
 2. public_html dosyasının içine girip wp-config.php dosyasını bilgisayarımıza indirelim.
 3. İndirdiğimiz bu dosyayı açalım. Ben bu tür dosyaları açmak için Notepad++ programını kullanıyorum. Tavsiye ederim.
 4. İndirdiğimiz Wp-Config Dosyasını aşağıdaki şekilde düzenleyelim.

Wp-Config Dosyasını Düzenleme:

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra sitenin çalışabilmesi için Kullanıcı adı ve Şifrenin wp-config.php dosyasına işlenmesi gerekiyor. Aşağıdaki bilgileri düzenlerken yeni veritabanı oluştururken ama bu bilgileri bir kenara not alın dediğim "Veritabanı Adı, Kullanıcı Adı ve Şifre" bilgilerine ihtiyacımız var.

/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'yeni-veri-tabanı-adi');
(Kırmızı ile belirtilen yere yeni oluşturduğumuz veritabanının adını yazıyoruz)

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'veritabanı-kullanıcı-adı');
(Kırmızı ile belirtilen yere yeni oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı adını yazıyoruz)

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'veritabanı-kullanıcı-şifresi');
(Kırmızı ile belirtilen yere yeni oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı şifresini yazıyoruz)

Sitemiz local host'ta çalıştığından (hosting kullandığımızdan) dolayı aşağıdaki kodda bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Farklı host'ta çalışıyorsa kırmızı ile belirtilen yere yeni host IP'nizi girmeniz gerekir.

/** MySQL hostname */ define('DB_HOST', 'localhost');

Şimdi düzenlediğimiz bu dosyayı kaydedip geri sunucuya yükleyelim. Üzerine yazalım mı diye soracak, Evet diyelim. Site taşıma işlemleri burada bitti. Sitemizi şimdi test edebilirsiniz. Bazen DNS'lerin oturmazı zaman alabiliyor. Eğer 404 hatası alırsanız 5-10 dk bekleyip siteye girmeye tekrar deneyin.

Önemli Not: Eğer hala site resimleriniz görünmüyorsa sitenizin yönetim panelinde Ayarlar > Ortam yollarını izleyin. Burada "Yüklemeleri bu klasörde sakla" bölümündeki "home" ile "public_html" arasındaki bölümü yeni kurduğunuz sitenin CPanelinde sağ tarafta bulunan "GENEL BİLGİLER" > "Geçerli Kullnıcı" ile değiştirip Değişiklikleri Kaydet'e basın.Artık siteniz problemsiz bir şekilde açılacaktır. Geçmiş olsun :)

www.acemiyazilimci.com

1 yorum: