Featured Snippet Nedir ve Nasıl Yapılır? Aramada Öne Çıkan Snippet Rehberi


SEO işi her geçen gün zorlaşıyor. Google Snippet yetmezmiş gibi rich snippets, rich cards, schema işaretlemeleri derken şimdi de Featured Snippet karşımıza çıktı. Nedir bu Featured Snippet ve Nasıl Yapılır? Gelin inceleyelim.

Son zamanlarda karşıma çok çıkan ve birinci sıradaki kaliteli içeriklerimin hitini yiyip bitiren bu zalim şeyle nasıl başa çıkılır diye araştırma yaptıktan sonra sizlerde sonuçlarından yararlanın istedim.

Featured Snippet Nedir ?


Featured Snippet, Aramada Öne Çıkan Snippet (özet içerik) yada diğer adıyla Sıfırıncı Sıra Snippet'ı; Google arama sorgularında ara sıra karşımıza çıkan, arama sonuçlarında ilk sırada çıkan sayfanın da üstünde bir kutu içerisinde resmiyle beraber gösterilen bloğun adıdır.

Örnek verelim değil mi: Google da "Arşimet kimdir" diye aratınca çıkan sonuca bakalım.İşte yukarıda gördüğünüz gibi benim algıma göre sıralamaları alt üst eden arama sonucuna Featured Snippet deniliyor. Yazıya bakın, sayfanın en üstüne oturmuş!

Her sorguda çıkar mı bu Featured Snippet?

Hayır arkadaşım çıkmaz! Google göre arama yaptığın sorgunun tam karşılığını veren sayfalar en üstte blok içerisinde çıkıyor. Bu snippet, yapmış olduğunuz sorgunun sonuçlarında birinci sıranında üstünde çıktığı için sıfırıncı sıra (sıfırıncı sıra snippet'ı) ya da aramada öne çıkan içerik olarak ta adlandırılıyor.

Zor mu bu Sıfırıncı Sıra ve Gerçekten de Aradığın Cevabı Buluyor musun?

Bu konuda ne desem boş. Benim çok kaliteli makalelerim bile burada kendine yer bulamazken aranan sorgunun tam karşılığı olmayan, benim makalelerimden çalma sözcükler karıştırılarak elde edilmiş cümlelerle sıfırıncı sıraya yerleşen yazılar var. Ve öyle aman aman kalite de kokmuyorlar. Google işte! Gerçekten kaliteye önem verdiğini pek görmedim. Sadece veriyormuş gibi yapıyor! Copy-Paste ve Backlink. Bu üçü hala çok güçlü. Siz isterseniz tez yazın yine de zor diyorum. Her şeye rağmen kurallara uymak lazım. Olur ya, belki işe yarar! 😏

Featured Snippet Nasıl Yapılır ? Madde Madde Rehber !


Nasıl bir sorguysa bu! Arayanlar featured snippet ta yer almayı böyle araştırmışlar. Yapacak bir şey yok. Bizde mecbur böyle başlık atıyoruz.

Millet araştırmış, madem bu blok bizim hitimizi yiyiyor, o zaman bizde orada olalım da nasıl diye!? Aşağıda, featured snippet ta yer almak için yapılan araştırmalar sonucunda bulunanları rehber niteliğinde maddeler halinde yayımladım. Umarım faydası olur.

  1. Long-tail (uzun sorgu cümleleri) yapıda ve düşük hacimli anahtar kelimelerin kısa anahtar kelimelere oranla daha fazla featured snippet ta yer aldığı tespit edilmiş. Yani ne yapacağız? Az aranan uzun anahtar kelimeler (en az 2-3 sözcükten oluşan) için makale üreteceğiz! Google öyle istiyor belli ki.
  2. Featured Snippet’ta yer almak için makalemizin illa ki ilk sırada yer almasına gerek yokmuş. Araştıranlar ilk 5 sıraya girmeniz yeterli diyorlar.
  3. Featured Snippet’ta yer alan sorguların %41.59’u soru niteliği taşıyormuş. Ne yapacağız? O nedir, bu kimdir, şu nereli vb soru cümlelerini kullanacakmışız!
  4. Sorgumuzun açıklaması 40-60 karakter arasında olmalıymış! Google cevabı kısa ve öz istiyor! Bir okuyuşta anlayacak adam! O kadar! 😊
  5. Herşey yazı mı? Değilmiş! Featured Snippet’te yer almak için sitenizin Domain (alan adı) otoritesi önemli bir kritermiş. Ben buradan kaybediyorum sanırım. Backlinke para ödemezsen sana otorite motorite, sıfır pozisyon mozisyon yok diyorlar! Ah google ah! 🙃
  6. Featured Snippets’ta yer alan sitelerin-sayfaların %93’ü mobil uyumluluk testini geçiyormuş. Bu devirde siteniz hala mobil uyumlu değilse işiniz zor diyor Mr Google.
  7. Featured Snippet’ta yer alan sayfalar genelinde, Table etiketi (<table>) bulunan sayfaların sayısı diğer sayfalardan %21.7 daha fazlaymış. Google diyor ki: Adam bir yazı yazmış, yazıda konu içine tablo bile koymuş! Heyt BE! Sevdim seni ben, diyor! 😊
  8. Yazı içindeki H1 ve H2 etiketli, aranan sorguyla uyumlu soru cümlelerinden oluşmuş başlıklar bulunan makalelerin Featured Snipet'ta yer alma şansı diğer sayfalara göre %21.2 oranında fazlaymış. Burada olay tüm başlıkları sorulardan oluşturmak değil tabi. Anladığım kadarıyla asıl önem verdikleri TOC kullanımı. Bir sonraki maddeye bakın.
  9. Yazı düzeninde TOC (table of contents) kullanılan, Türkçesi "içindekiler tablosu" bulunan sayfalar Featured Snippet'ta daha çok yer alıyormuş. Google diyor ki; Başlık Hiyerarşisine dikkat et arkadaşım! 😉
  10. Bakın bu madde bana çok ilginç geldi: Yazı içeriğinde (<ol>) etiketi ile oluşturulan listeler bulunan makaleler, Featured Snippet hakkını elde eden diğer makalelere nazaran %41.6 oranında daha fazlaymış. Bende bunu fırsat bilip bu "Featured Snippet Nasıl Yapılır" sıralamasını madde işaretli liste ile değil numaralı liste ile oluşturdum. Google duy sesimi! Daha ne yapayım! 😂
Bu arada size bir de tüyo. Yazıda fark etmişsinizdir, bir sürü emoji kullandım. Duygu, his ve düşünceyi ifade etmek için günümüz teknoloji çağında sıkça kullanılan bu yüz ifadesini belirten ikonları yazılarınızda mutlaka kullanın. Gelecekte yeni yazım düzeni olarak ta kabul edilmesi muhtemel bu ikonları google da çok seviyor ve yazılarda kullanıldığında sizi ödüllendirebiliyor.

www.acemiyazilimci.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder